Dağıtık üretim içeren bir güç sistemi için gerilime bağlı yeni bir koruma karakteristiğinin geliştirilmesi
Devising a new protection characteristic depending on voltage for power systems including distributed generation
  1. Tez No: 542548
  2. Yazar: HASAN CAN KILIÇKIRAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BEDRİ KEKEZOĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Elektrik Tesisleri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 153
Özet
Güç sistemlerinde son yıllarda yaşanan değişimler koruma sistemlerinin yeniden gözden geçirilmesini gerekli kılmıştır. Güç sistemlerinde daha sık gözlenmeye başlayan dağıtık üretim birimi bağlantıları ve mikroşebeke işletimi gibi etkenler güç akışını etkileyerek koruma sistemleri açısından olumsuz etkiler yaratabilmektedirler. Teknolojik gelişmelerin koruma elemanları üzerindeki etkileri sayesinde bugün mevcut olan sayısal röleler ile standart koruma yöntemlerinden farklı yöntemler izlemek mümkündür. Bu gerçekler göz önüne alınarak bu çalışma güç sistemlerindeki geleneksel koruma yaklaşımına alternatif bir yöntem önermektedir. Bu amaçla, literatürde bu problemi ele alan çalışmalar derlenerek bir standart dışı karakteristiğin taşıması gereken özellikler belirlenmiş ve liste halinde sunulmuştur. Önerilen yöntem, ilk önce bir standart dışı karakteristik ortaya konularak ve daha sonra çift karakteristiğe dayalı bir koruma yaklaşımı sunularak oluşturulmuştur. Yöntemin etkinliği IEEE 14 baralı sistem üzerinde farklı dağıtık üretim senaryoları göz önüne alınarak denenmiş ve standart karakteristik kullanan geleneksel yöntemler ile karşılaştırmalı olarak sonuçlar sunulmuştur. Sonuçlar, röle koordinasyon probleminin bir optimizasyon problemi olarak ifade edilmesi ve bu problemin genetik algoritma kullanılarak çözülmesi ile elde edilmiştir. Sonuçlar göstermektedir ki, önerilen yöntem ile işletilen koruma sistemleri geleneksel yöntem ile işletilenlere göre daha hızlı çalışmakta ve dağıtık üretim birimlerinin sistemde mevcut olması durumunda dahi koruma koordinasyonunu sağlayarak güvenilir bir koruma yapabilmektedir.
Özet (Çeviri)
Re-evaluation of protection systems is now a requisite for the reliable operation of power systems, regarding the structural changes over the last few years. Integration of distributed generations (DGs) connections and microgrid (MG) operation are among the most crucial factors that may pose a threat to protection systems. Fortunately, the emergence of digital relays enabled the opportunities for providing alternative approaches to standard ones as a remedy to mitigate the impact of recent changes. Taking the aforementioned facts into consideration, this study suggests an alternative method to the traditional protection approach in power systems. For this purpose, studies dealing with the protection issues induced by DG connections and MG operation in the literature were reviewed in detail and the indispensable features for constructing a non-standard characteristic were listed. A method was proposed so as to tackle with the protection problems, devising a non-standard characteristic and providing a dual characteristic protection approach. The method was tested on the IEEE 14 bus system regarding various DG scenarios and results were presented in comparison with the conventional protection approach using standard characteristics. Relay coordination problem was cast as an optimization problem and the problem was solved using genetic algorithms. The results showed that a more rapid protection may be achieved utilizing the proposed approach than by using the conventional protection strategy. Furthermore, it is also possible to provide reliable protection by ensuring protection coordination even when the power systems are exposed to the high penetration of DGs, using the proposed method.