Dual enerji kardiyak BT'nin miyokardit vakalarının tespitinde etkinliğinin 3T kardiyak MRG ile korelasyonu
Correlation of efficacy of dual energy cardiac ct with 3T cardiac MRİ in detecting myocardial cases
- Tez No: 542558
- Danışmanlar: PROF. DR. ABDULMECİT KANTARCI
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Radyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 137
Özet
Dual enerji kardiyak BT'nin miyokardit vakalarının tespitinde etkinliğinin 3T kardiyak MRG ile korelasyonu Amaçlar: Bu çalışmanın amacı miyokardiyumu DEBT'deki iyot haritası üzerinde değerlendirmek ve akut miyokarditte altın standart olan manyetik rezonans görüntüleme bulgularını DEBT ile karşılaştırmaktır. Yöntemler: Bu ileriye dönük çalışmaya miyokardit bulguları olan ancak herhangi bir koroner arter patolojisi bulunmayan hastalar dâhil edildi. Söz konusu hastalar, iki gözlemci tarafından DEBT ve kardiyak MRG'de akut miyokardit açısından değerlendirmeye tabi tutuldu. Miyokardiyal anomalileri segment sayısı, segmentlerin lokasyonu ve biçimi dâhil olacak şekilde değerlendirmek amacıyla 17 segmentli bir model analizi kullanıldı ve gözlemciler arasındaki uyum düzeyleri hesaplandı. Bulgular: Toplamda 22 hasta, göğüs ağrısı şikâyetlerinin ilk ortaya çıkmasından 12 saat içinde DEBT'yi takip eden 24 saat içinde kardiyak MRG ile değerlendirildi. Transmural tanı iyi olup, subepikardiyal ve sentromiyokardiyal tanı mükemmel düzeydedir; her iki gözlemci için de nodüler ve bant şeklindeki paternlerde mükemmel bir uyum bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Correlation of efficacy of Dual Energy cardiac CT with 3T cardiac MRI in detecting myocardial cases Objectives: The purpose of this study is to evaluate myocardium on iodine map in DECT and to compare DECT with magnetic resonance imaging (MRI) findings which is the gold standard in the acute myocarditis. Methods: This prospective study was conducted involving patients having findings of myocarditis without any coronary artery pathology. Patients were assessed for acute myocarditis on DECT and cardiac MRI by two observers. The 17– segment–model analysis was used to assess myocardial abnormalities in terms of the number of segments, location and pattern involved, and interobserver agreement was calculated. Results: A total of 22 patients were evaluated by cardiac MRI within 24 hours following DECT within 12 hours of the onset of chest pain. Transmural diagnosis was good, subepicardial and centromyocardial diagnosis was excellent; perfect match was found in nodular and band–like pattern for both observers.