Hatay'da yayılış gösteren endemik Cirsium cassium Davis & Parris (Asteraceae) türünün bitki toprak ilişkisi
Soil-plant relationship of endemic type Cirsium cassium Davis & Parris distributed in Hatay
  1. Tez No: 542557
  2. Yazar: MEHMET YAHYA DALOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. VOLKAN ALTAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Botanik, Botany
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mustafa Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 56
Özet
Asteraceae üyesi taksonlarından Cirsium cassium Davis & Parris üzerinde 2012-2014 tarihleri arasında gerçekleştirilmiş bu autekolojik çalışma, bitkinin dağılım gösterdiği habitatların bioklimatik, edafik, topografik, biyotik gibi bazı özelliklerinin belirlenmesi ve bitki toprak ilişkilerini tespit etmek amacıyla yapılmıştır. Çalışma esnasında çeşitli analizler, Scheiber metodu, yaş yakma metodu, Kjeldal metodu, Olsen metodu kullanılarak ve kalsimetre, spektrofotometre, Alev fotometresi ve ICP cihazları ile gerçekleştirilmiştir. Bulduğumuz sonuçlar mercek altına alınarak irdelenmiş ve yorum yapılmıştır. Ayrıca endemik olan bu bitki populasyonun korunması ve geliştirilmesi için öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
This autecological study was realized between 2012-2014 on Cirsium cassium Davis & Parris that member the Asteraceae family and it aimed to find out the bioclimatic, edaphic, topographic, biotic etc. Characteristics of the habitats they distribute. In addition, it aimed to explore the plant-soil relation of them. Various analysis were realized by following the Scheiber method, Wet-Ashing method, Kjeldal method and Olsen method and by using the Calcimeter, Spectrophotometer, Flame photometer and ICP apparatus during study. All of the results obtained were considered and these results were commended, In addition some suggestion were brought for protection and development of this population.