Bifosfonat kullanımına bağlı çenelerde görülen osteonekrozda fotodinamik tedavinin etkilerinin sıçanlarda değerlendirilmesi
Evaluation of effects of photodynamic therapy on bisphosphonate-related osteonecrosis of the jaws in rats
  1. Tez No: 542566
  2. Yazar: GÖKAY KARAPINAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MERAL ÜNÜR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ağız Diş ve Çene Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 129
Özet
Bifosfonatlar inorganik pirofosfatların sentetik analogları olup, osteoklastların yol açtığı kemik yıkımını baskılayan ilaçlardır. 2003 yılında bifosfonat kulanımına bağlı çenelerde görülen osteonekroz (BRONJ) tanımı ilk olarak yapılmıştır ve 2014 yılından itibaren ilaç kullanımına bağlı çenelerde görülen osteonekroz (MRONJ) adıyla kapsamı genişletilmiştir. Çalışmamızda diş çekimi sonrası MRONJ modeli oluşturulan sıçanlarda, fotodinamik tedavinin etkilerinin, doku örneklerinde histopatolojik ve histomorfometrik inceleme ve serum TRACP-5b ölçümü ile değerlendirilmesi amaçlanmıştır. MRONJ çenelerde görülen antirezorptif veya antianjiyojenik ilaç kullanımına bağlı, radyoterapi görmemiş hastalarda, 8 haftadan uzun süren iyileşmeyen ekspoze kemik varlığı olarak tanımlanmaktadır. 20. yüzyılın başlarından bu yana fotodinamik tedavinin (FDT) medikal kullanımı başlamış, son yıllarda ise gelişen teknoloji ile özellikle mikroorganizmalar ve tümörler üzerinde etkisi ile önemli bir tedavi seçeneği haline gelmiştir. Fotodinamik tedavi kısaca hücrelerin, mikroorganizmaların veya moleküllerin ışık aracılığıyla inaktivasyonu olarak tanımlanabilir. Çalışmamızda 24 adet Sprague-Dawley cinsi erkek sıçan 8'er hayvandan oluşan 3 gruba ayrılmıştır. 1. ve 2. gruba 6 hafta boyunca zoledronik asit, 3. gruba ise %0,9 sodyum klorür solüsyonu intraperitonal yolla uygulanmıştır. Enjeksiyonlar tamamlandıktan sonra diş çekimleri gerçekleştirilmiştir. 2. gruba diş çekimi sonrası 2 hafta süresince haftada 3 kez fotodinamik tedavi uygulanmış ve takip edilmiştir. 16. hafta sonunda sakrifikasyon gerçekleştirilmiştir. Sonuç olarak fotodinamik tedavinin epitel açıklığı ve enflamasyonda azalmaya, yeni kemik oluşumunda artışa yol açtığı bulunmuştur. Serum TRACP-5b değerlerinin osteonekroz varlığında anlamlı derecede azaldığı gösterilmiştir. Öncü bir çalışma olan bu tez çalışmasında FDT' nin MRONJ' un önlenmesinde faydalı olabileceği gösterilmiştir. İlave hayvan ve insan çalışmaları ile elde edilen bulguların doğrulanması gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
Bisphosphonates are synthetic analogs of inorganic pyrophosphate and are drugs that suppress bone destruction caused by osteoclasts. Bisphosphonate-related osteonecrosis of the jaw (BRONJ) was first introduced in 2003 and its scope was expanded by the name medication-related osteonecrosis of the jaw (MRONJ), since 2014. The aim of this study was to evaluate the effects of photodynamic therapy on tissue samples by histopathological and histomorphometric examination and serum TRACP-5b (Tartrate-resistant acid phosphatase-5b) measurement in rats. MRONJ is defined as a non-healing exposed bone presence in the jaw that lasts longer than 8 weeks in patients without radiotherapy due to the use of antiresorptive or antiangiogenic drugs. Since the beginning of the 20th century, medical use of photodynamic therapy (PDT) has started and in recent years, it has become an important treatment option especially with its effect on microorganisms and tumors. Photodynamic therapy can be described briefly as inactivation of cells, microorganisms, or molecules through the light. In this study, 24 Sprague-Dawley male rats were divided into 3 groups consisting of 8 animals. Zoledronic acid was administered to group 1 and 2 and 0.9% sodium chloride was administered to group 3 intraperitoneally. After the injections were completed, dental extractions were performed. Photodynamic therapy was applied to group 2, three times a week for 2 weeks after the extraction. At the 16th week, sacrification was performed. As a result, photodynamic therapy has led to a decrease in epithelial opening and inflammation and an increase in the formation of new bone. Serum TRACP-5b values were shown to decrease significantly in osteonecrosis. In this study, PDT was shown to be useful for the prevention of MRONJ. Additional animal and human studies should confirm the findings.