Galvanizlenmiş betonarme demirlerinin inhibitörlerle pasifleştirilmesi
- Tez No: 55027
- Danışmanlar: PROF. DR. HAYRİ YALÇIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
Betonarme denelerinin korozyonu önlemek amacıyla çinko ile kaplanması endüstride çok kullanılan bir yöntemdir. Betonarme demirlerini galvanizlemek suretiyle demirlerin elektrolit ile teması kesilmekte ve demirin korozyonunu önlemektedir. Bunun dışında çinko, demiri galvanik anot olarak da koruyabilmektedir. Ancak demir üzerine kaplanmış olan çinko tabakasının da korozyonu sözkonusudur. Demirden daha elektronegatif potansiyeli olan çinko beton içinde pasif halde bulunmakla beraber, klorür iyonlarının etkisi ile korozyona uğrayabilmektedir. Bunu önlemek için endüstride çeşitli inhibitörlerin kullanılması yoluna gidilmektedir. Bu çalışmamızda, galvanizli betonarme demirlerinin beton içindeki korozyonunu önlemek üzere potasyum kromat, potasyum bifosfat ve kolemanit (2CaO. 3B203. 5H20) inhibitörlerinin etkisi araştırılmıştır. Deneylerde beton yerine doygun kireç çözeltisi kullanılmıştır. Klorürlü ortamda inhibitor etkisini belirlemek üzere doygun kireç çözeltisi içine 10“1 M, 10”2 M ve 10"3 M konsantrasyonlarında sodyum klorür katılmıştır. Çalışmalarımızda korozyon potansiyelinin belirlenmesi ve polarizasyon kırılma yöntemi ile korozyon hızlarının ölçülmesi amacıyla iki grup deney yapılmıştır. Deneyler neticesinde, galvanizli çeliği beton içinde en etkili şekilde koruyan inhibitor olarak fosfat bulunmuştur. Doygun kireç çözeltisi içinde 50 ppm fosfat iyonu bulunması halinde çinkoyu pasifleştirdiği anlaşılmıştır. Kolemanit inhibitörünün de çözünürlüğünün az olması nedeniyle uzun sürede et kili olabileceği ve kolemanit konsantrasyonunun fazla etkili olmadığı belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
It is a commonly used method within the industry to cover the reinforced steel with a zinc to prevent corrosion. By galvanizing the reinforced steel, its relation with the electrode is prevented and as a result, steel will not corrode. Aside form this, zinc protects the steel as a galvanic anode. However, it is also possible for zinc covering the reinforced steel, to corrode as well. Zinc has po tential more electronegative than steel, can still concrete due to the chlorine ions in spite of being in a passive mode within a corcrete. There are several inhibitors used within the industry to prevent the corrosion. In this study, we tried to investigate corrosion protection function of in hibitors, potassium cromate, potassium bifosfate and colemanit on the re inforced steel embedded in concrete. During the experiment, saturated lime so lution is used in concrete. In a chlorine environment, sudium chlorine with a 10“1 M, 10”2 M, 10"3 M concentration is added into a saturated lime solution in order to identify the inhibitor effect. During our studies, there were two sets of experiments run in order to identify the potential for corrosion and speed of corrosion through polarization break method. As a result of these tests, it was found out thet phosphate was the most protective inhibitor for the galvanized steel in a concrete. If 50 ppm phosphate ion is present in a saturated lime solution then it passivates the zinc. It was determined that, colemanit inhibitor is only effective in long range and colemanit concentration is not very effective due to less dissolving feature of this inhibitor.