Karadeniz' de yaşayan yaygın deniz canlıları rehberi
The guide of the widespread marine species living in the Black Sea
- Tez No: 542607
- Danışmanlar: PROF. DR. LEVENT BAT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sinop Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Temel Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 146
Özet
Bu tez çalışmasında dünyanın sayılı iç denizlerinden biri olan Karadeniz'in Türkiye kıyılarından seçilen 85 adet canlı türü hakkında görsel katalog oluşturulmuştur. Tez çalışmasında Karadeniz Bölgesinde yapılan bentik araştırmalarda rastlanan omurgasız canlılardan poliket, kabuklu ve yumuşakça gruplarının en sık rastlanan türleri seçilmiştir. Ayrıca Karadeniz'de yoğun olarak bulunan balık türleri de ele alınmıştır. Seçilen canlı türleri hakkındaki morfolojik ve ekolojik bilgiler bugüne kadar yapılan çalışmalardan derlenmiştir. Derlenen bilgiler ve fotoğraflar eşliğinde tanıtıcı bir rehber hazırlanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the Black Sea, which is one of the world's important inland sea, coast of Turkey is constituted visual catalog about 85 selected species. In this study, the species were selected that the most common species of polychaeta, crustacea, and mollusca groups in invertebrates were found in benthic studies in the Black Sea Region. In addition, the fish species found in the Black Sea intensely are also discussed. Morphological and ecological information on selected species has been collected from the studies conducted in Black Sea. A guide is prepared with compiled information and photographs.