Türkiye-İran denizcilik sektörü ve deniz ticareti ilişkileri
Turkey-Iran maritime sector and maritime trade relations
  1. Tez No: 542614
  2. Yazar: OSMAN BİLGİÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TİĞİNÇE OKTAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, İşletme, Economics, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Orta Doğu ve İslam Ülkeleri Araştırmaları Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ortadoğu Ekonomi Politiği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 121
Özet
Bu Tez, Türkiye Cumhuriyeti öncesi denizciliği hakkında kısa bir bilgi içermekle birlikte Türkiye Cumhuriyetinin kurulması sonrası günümüze kadar olan Türk denizcilik sektörünün durumunu ve Türk ekonomisine katkısını anlatmaktadır. Bu kapsamda günümüzde Türk denizciliğin sahip olduğu filolar, denizyolu vasıtasıyla gerçekleştirilen iç ticaretimiz , denizyolu vasıtasıyla gerçekleştirilen ithalatımız, ihracatımız ele alınmış olup ele edilen kazanımların ülke ekonomisine olan katkısı incelenmiştir. Ayrıca limanlarımıza uğrayan kurvaziyer gemileri ile denizcilik turizmi, gemi inşa sanayisi ve gemi inşa sanayisi ile üretilen gemilerin ihracatı ve ithalatı incelenmiş olup yine ülke ekonomine olan katkısına bakılmıştır. Gemi inşa sanayisinin dış ticaretimize olan katkısının yanında alt sanayi sektörü ile olan ilişkisi ile istihdama olan katkısı da incelenmiştir. Tez çalışmamda bir başka bölüm olarak İran İslam Cumhuriyetinin denizcilik sektörü de incelenmiştir. İran İslam Cumhuriyeti öncesi döneminin kısa bir denizcilik tarihi anlatılmıştır. Akabinde İran devriminden sonra başlayıp günümüze kadar olan denizcilik sektörü incelenmiştir. Bu kapsamda İran denizciliğinin sahip olduğu gemi filoları, denizyolu vasıtasıyla gerçekleştirilen iç ve dış ticareti, gemi inşa sanayi incelenmiştir. Son olarak da her iki ülkenin genel dış ticari ilişkileri ve lojistik durumu incelenmiş olup iki ülke arasında denizyolu vasıtasıyla gerçekleştirilen lojistik ve deniz ticareti ilişkisi ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
This Thesis, before the Republic of Turkey to include a brief description about the Maritime agreement until today after the establishment of the Turkish maritime sector and describes the contribution to the Turkish economy. In this context, our domestic trade, which is realized by the Turkish Maritime Fleet Maritime transport, the importation and exportation realized by sea transport have been considered and the contribution of the achievements to the country's economy has been examined. Furthermore, the export and importation of the ships produced by cruise ships, shipbuilding industry and the shipbuilding industry were examined and the contribution to the economy was examined. In addition to the contribution of the shipbuilding industry to our dental trade, the relation with the sub-industry sector and its contribution to employment were also examined. Another part of my thesis study was the Maritime sector of the Islamic Republic of Iran. A brief Maritime history of the pre-Islamic Republic of Iran is described. After that, the Maritime sector, which started after the Iranian revolution and to the present day, has been examined. Finally, the general trade relations and Logistics status of the two countrieswere examined and the relationship between logisticsand Maritime trade carried out betwwen the two countries was examined.