Identification of life cycle performance indicators of public private partnership projects for Turkey and Iraq
Kamu özel işbiriliği projelerindeki yaşam döngüsü performans indikatörlerinin Irak ve Türkiye için belirlenmesi
- Tez No: 542615
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ CENK BUDAYAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2018
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sistem Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 127
Özet
Büyük ölçekli altyapı ve diğer projelerin desteklenmesi için, kamu özel işbirliği gelişmekte olan ve gelişmiş ülkelerde sıklıkla kullanılan bir proje teslim sistemi haline gelmiştir. Bunun en temel nedenleri ise kamu özel işbirliğinin (KÖİ) proje tesliminde, operasyonunda ve yönetiminde verimliliği artırması, sürekli büyümek için gerekli olan yatırımlar için ek kaynakları ve gelişmiş teknolojilerin kullanılmasını sağlamasıdır. Her ne kadar bu teslim sistemi belirtilen avantajları dolayısıyla birçok ülke tarafından tercih edilmekteyse, performansı ile ilgili değişik sonuçların olduğu gözlenmiştir. Bu çalışma, kamu özel işbirliğinin kullanılan modellerin birisi olan yap işlet devret projeleri için Türkiye ve Irak'taki performans indikatörlerinin incelenmesine ve en önemli anahtar performans indikatörlerinin belirlenmesine odaklanmıştır. Elde edilen sonuçlar her iki ülke için karşılaştırılmış ve bu ülkeler arasındaki farkların ortaya çıkarılmasına çalışılmıştır. Bu amaçla yapılan literatür çalışması için bir anket hazırlanmıştır. Hazırlanan anket iki bölümden oluşmaktadır: ilk kısım, katılımcılar ve ilgili şirketler hakkında genel bilgilerle ilgilidir. İkinci kısım ise proje yaşam döngüsündeki her aşamadaki performans kriterlerini içermektedir. Anket, Irak ile Türkiye'den 345 kişiye gönderilmiştir. Sonuçlar Irak ve Türk tarafları için ayrı ayrı TOPSİS yöntemi ile incelenmiştir. Yapılan çalışma sonucunda anahtar performans indikatörleri :“İmtiyaz sahibinin KÖİ konusundaki bilgisi”,“Maliyet yönetimi”,“Sözleşme yönetimi”,“Risklerin Tahsisi”,“Hükümetin KÖİ konusundaki bilgisi”,“Risk Paylaşımı ve Transferi”ve“Hükümet ile imtiyaz sahibi arasındaki iyi ilişki”."
Özet (Çeviri)
Public and private partnership projects have become widely used project delivery system in developing and developed countries for the purpose of promoting large scaled infrastructure projects and other projects. The aim reason of the popularity of this project delivery is increased efficiency in: project delivery, operation and management; availability of additional resources to meet the growing needs of investment, and access to advanced technology. Although due to these advantages, this delivery system attracts a huge number of governments, the performance of this system has been criticized. The study focuses on the evaluation of the performance indicators and identification of the key performance indicators of build operate and transfer projects, which is one of the models of public private partnership, in Turkey and Iraq. In addition, the findings for Turkish and Iraqi construction industry are compared and the differences between these countries are revealed. A questionnaire based on the literature review is prepared. The questionnaire consists of two sections: the first one is general datum about the recevers and the companies. The second part includes the performance criteria for each stage of the BOT project life cycle. The questionnaire was sent to 345 persons in Iraq and Turkey. The results were analysed separately by usıng TOPSIS for the Iraqi and Turkish sides. For the statistical analysis where it showed that the most important keys are“ Concessionaire's knowledge of PPP, Cost management, Contract management, Risk allocation, Government's knowledge of PPP, risk sharing and risk transfer and Good relationship between government and concessionaire”