Assessment of responsible sectors having considerable pollution load in Yesilirmak river basin, Turkey
Yeşilırmak havzasında, önemli kirletici yüküne sahip olan sektörlerin değerlendirilmesi
  1. Tez No: 542624
  2. Yazar: ELİF ERDEM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÜLKÜ YETİŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 282
Özet
Avrupa Birliği Su Çerçeve Direktifi (SÇD), kendi topraklarındaki tüm su kütleleri için iyi nitel ve nicel statüyü elde etmeyi hedeflemektedir. Üye Devletlerin, iyi kimyasal ve ekolojik statü elde etmek için“öncelikli”olarak tanımlanan tehlikeli madde ve madde grupları ve ilgili nehir havzası için yüksek risk oluşturan tanımlanması gereken“belirli kirleticiler”in Çevresel Kalite Standartlarına (ÇKS) uymaları beklenmektedir. Bir nehir havzasındaki kirliliğin uygun maliyetli yönetimi için kritik kirletici kaynakların belirlenmesi, nehir kalite yönetimi için önemli bir başlangıç adımıdır. Bu çalışma, Yeşilırmak'da bulunan nehir havzasına özgü kirletici maddelerinin ve potansiyel kirlilik kaynaklarının tespit edilmesini; ve en etkin su kirliliği yönetim stratejisini geliştirmek için kirliliğin kaynakları ile ilişkilendirilmesini amaçlamaktadır. Bu amaçla; öncelikle Yeşilırmak Havzası'nda atıksu arıtma tesisleri (AAT'ler), küçük sanayi siteleri (KSS'ler), organize sanayi bölgeleri (OSB'ler) ve bireysel sanayi kuruluşları için envanter çalışması oluşturulmuş ve OSB'lerin içindeki sanayi tesisleri belirlenmiştir. Ardından, bu tezin de bir parçasını oluşturduğu“Yeşilırmak Havzası Noktasal ve Yayılı Kirlilik Kaynakları Yönetimi”başlıklı projeden elde edilen su kalitesi izleme sonuçları, ÇKS'yi aşan kirleticileri tespit etmek ve bu kirletici kaynakları ve başlıca kirli alanların mekansal dağılımını göstermek amacıyla değerlendirilmiştir. Su kirliliğinin belirlenmesi için ArcGIS dosyası kullanımış, bu kirleticilerin muhtemel kaynakları hakkında bir literatür çalışması yapılmış ve daha sonra her bir kirletici ile EQS aşımı bulunan izleme istasyonlarının mevcut kaynakları arasında bir ilişki kurulmaya çalışılmıştır. Çalışma sonuçları, metal kirliliğinin havzada önemli bir problem olduğunu ve metal ürünler, makine, plastik ve gıda endüstrilerinin kirliliğe yüksek etkisi olan ana sanayi sektörleri olduğunu göstermiştir.
Özet (Çeviri)
The Water Framework Directive(WFD) of the European Union requires achieving good quantitative and qualitative status for all water bodies within its territory. For achieving good chemical and ecological status, the Member States were expected to comply with the Environmental Quality Standards(EQSs) for 45 dangerous substances identified as“priority”and river basin“specific pollutants”requiring identification. This study aims to identify the potential point pollution sources of the river basin specific pollutants that exist in the Yeşilırmak river; and associate these water pollution with their sources for the most effective management strategy. Towards this objective; firstly, an inventory of wastewater treatment plants(WWTPs), small industrial sites(SISs), organized industrial zones(OIZs) and individual industrial establishments in the Yeşilırmak Basin was formed and the industrial facilities inside OIZs were determined. Then, the water quality monitoring results obtained from the project entitled“Management of Point and Diffuse Pollution Sources of Yeşilırmak River Basin”, of which this thesis is a part were assessed to identify the pollutants that exceed EQS, and to indicate the spatial distribution of these pollutants' sources and the major polluted areas. An ArcGIS file was used for the identification of water pollution. A literature study on possible sources of these pollutants was conducted and then a relationship among each pollutant and its possible sources was tried to be established The results indicated that metal pollution is a major problem in the basin and the metal, machinery, plastics and food industries are the main industrial sectors having high effect on pollution..