In-vitro models for studying neurodegenerative diseases based on SH-SY5Y cell line
SH-SY5Y hücrelerine dayalı nörodejeneratif hastalıkları incelemek için için vitro modeller
- Tez No: 542623
- Danışmanlar: PROF. DR. NAİME HALE SAYBASİLİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyomühendislik, Bioengineering
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Biyo-Medikal Mühendislik Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyomedikal Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 51
Özet
Sunulan çalışmanın temel amacı, farklılaşmış SHSY5Y nöroblastoma hücrelerinde elektrofizyolojik kayıtlar, floresan mikroskobu ve in-siliko araçlar gibi çeşitli biyofiziksel analizler yaparak in-vitro bir model tasarlamaktir. Modeli doğrulamak için, Beyinden Türetilmiş Nörotropik Faktörün (BDNF) amiloid beta peptitlerden kaynaklanan nörodejenerasyon sırasında transmembran akımlarının üzerindeki etkilerini araştırmak için bir demonstrasyon çalışması yapılmıştır. Retinoik Asit (RA) ile farklılaşan kontrol grubuna BDNF'in de farklılaşma ajanı olarak eklendiği iki protokol geliştirilmiştir. Faktin ve DAPI çekirdek boyaması dahil olmak üzere morfolojik ve floresan analizleri, hücre farklılaşmasını ve hücreler tarafından amiloid beta peptitlerinin alınmasını doğrulamak ve karakterize etmek için kullanılmıştır.Sonuçlar, BDNF'in amiloid beta'ya karşı hücre canlılığını önemli ölçüde arttırdığını, ancak transmembran akımlarının sağ kalan hücrelerde büyük ölçüde değiştiğini göstermekte ve Alzheimer hastalığında hayatta kalan hücrelerde fonksiyonel değişiklikler olduğuna işaret etmektedir. Ayrıca tasarlanan model söz konusu hücrelerden yeni bir elektrofizyolojik kayıt tekniğinin geliştirilmesi için kullanılmıştır. Bu tezde sunulan lipit kaplı kayıt, cam mikro pipetler ile hücrelere dokunmadan önce gigaseal elde etmek için 1-palmitoil-2-oleoil-sn-glisero-3-fosfokolin (POPC) gibi bir sentetik çift katmanlı lipit tabakası kullanılmıştır. Bu çalışmadaki sunulan sonuçlar, teknolojinin daha fazla geliştirilmesi ve uygulamalarında artış için bir ilk optimizasyon aşamasını ve konsept kanıtını temsil etmektedir.
Özet (Çeviri)
The main objective of this study was to use a variety of biophysical assays such as electrophysiological recordings, flourescent microscopy and in-silico tools to evaluate an in-vitro model based on differentiated SH-SY5Y neuroblastoma cell lines. To validate the model a demonstration study was conducted to investigate effects of Brain Derived Neurotropic Factor (BDNF) on state of transmembrane currents during neurodegeneration caused by Amyloid beta peptides. Two protocols were developed to use BDNF as an adjacent drug to a control group differentiated by Retinoic Acid (RA). Morphological and fluorescent assays, including F-actin staining, were used to verify and characterize cell differentiation and uptake of amyloid beta peptides by the cells. Upon uptake of amyloid beta, whole cell patch clamp technique was used to observe changes in transmembrane current in control and BDNF groups. Furthermore a Hodgkin Huxley based stochastic search engine was employed to extract ion channel composition data from whole cell recording experiments. The results demonstrated that however BDNF significantly increase cell survivability against amyloid beta, the transmembrane currents would be highly altered, indicating possible functional alterations of survived cells in Alzheimers disease. Furthermore the model was utilized for development of a new electrophysiological recording technique from the subject cells. Lipid coated recording which has been presented in this thesis uses a bi layer of synthesized lipids such as 1-palmitoyl-2-oleoyl-sn-glycero-3-phosphocholine (POPC) to obtain gigaseals before touching the cells with glass micro pipettes. results presented in this thesis represent an initial optimization phase and proof of concept for further development of the technology and increase in its applications