Use of literature in understanding the transformation of domestic architecture: Case of Istanbul between 1908 and 1950
Konut mimarisi dönüşümünün kavranışında edebiyatın araçsallaştırılması: 1908-1950 yılları arasında Istanbul örneği
- Tez No: 542633
- Danışmanlar: PROF. DR. ŞENİZ ÇIKIŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2018
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü
- Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 186
Özet
Konut mimarisi, toplumdaki sosyo-kültürel değişim ve dönüşümlerle sıkı sıkıya ilişkilidir. Fakat tanıkların ve somut materyallerin artık bulunmadığı eski dönemlere ait sosyal ilişkiler hakkında veri toplamak oldukça zordur. Geriye pek bir şey kalmamış dönemler hakkında veri elde etme noktasında edebiyat elverişli bir kaynak olabilir. Özellikle romanlar, çoğunlukla evde geçen ve günlük hayatı yansıtan edebi mekânları içerir. Böyle bir çalışmaya duyulan ihtiyaç, Türk konut tarihinin analizinden sonra belirlenmiştir. Mimarlık tarihçilerinin genellikle konutu etkileyen ve şekillendiren fiziksel, ekonomik veya politik faktörlerden bahsettiği, ancak sosyal ilişkilerin üzerinde yeterince durulmadığı saptanmıştır. Bu çalışmanın temel hedeflerinden biri, ev tasarımı üzerinde önemli rolü olan bu sosyal ilişkileri ortaya çıkarmaktır. Konut mimarisinde yaşanan dönüşümün izini sürebilmek adına, Türk edebiyatından beş roman incelenmiştir: Bu romanlar seçkisiz olmayan örnekleme yöntemi ile belirlenmiştir. Mekân İstanbul olarak belirlenmiş ve zaman aralığı ise sosyo-kültürel değişimlerin hızlandığı 1908-1950 yılları arasıdır. Seçilen edebi metinler incelenerek ve yorumlanarak konutu şekillendiren ve dönüştüren bazı sosyal ilişkiler ortaya çıkarılmıştır. Edebi metinlerden ve hali hazırda bulunan konut tarihi yazınından elde edinilen bilgiler, bir bütün oluşturarak konut konusuna kapsamlı bir bakış açısı kazandırır.
Özet (Çeviri)
Domestic architecture is tightly related with socio-cultural changes and transformations within the society. However collecting data about the social relations of a previous period in which the witnesses and the solid materials are not available is a difficult task. Literature may be a useful source at this point, in order to reach data about a period which not much has remained. Especially novels involve literary spaces reflecting the details of daily life which usually takes place in the house. The need for such study was determined after analysing the Turkish housing history. It was noticed that the architectural historians have usually mentioned about the physical, economic or politic factors which affected and shaped the housing but the social relations were usually dismissed. One of the essential targets of this study is to reveal these social relations which have an important role on house design. In order to trace the transformation of domestic architecture, five novels in Turkish Literature have been analysed. These novels have been selected by non-random sampling method. Space is specified as Istanbul and the time interval is determined as years between 1908 and 1950, when socio-cultural changes in the society accelerated. Some social relations which shaped and transformed the housing have been revealed by analysing and interpreting the chosen literary texts. Information provided from the literary texts and the previous knowledge gained from the written housing histories altogether creates a whole giving a comprehensive perspective to the housing subject.