Azotlu mineral gübre ve Azotobacter sp bakteri uygulamasının fındık verimi üzerine etkileri
Azotlu mineral gübre ve Azotobacter sp bakteri uygulamasının fındık verimi üzerine etkileri
  1. Tez No: 542635
  2. Yazar: OSMAN ÜÇÜNCÜ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SERDAR BİLEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Toprak Bilimi ve Bitki Besleme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 53
Özet
Son yıllarda kimyasal gübrelerin olumsuz etkileri sebebi ile organik tarım sistemleri içerisinde çiftlik gübresi, organik gübre ve mikrobiyal içerikli gübrelerin kullanımı yaygın hale gelmiştir. Yapılan bu çalışmada, Trabzon yöresinde yaygın olarak yetiştirilen fındık ağaçlarına uygulanan mineral azotlu gübrenin ve mikrobiyal gübrelemenin fındık ağaçlarının verim unsurları üzerine etkilerini belirlemek ve mineral azotlu gübrelemeye eşdeğer mikrobiyal gübre değeri belirlemeye çalışılmıştır. Deneme; Trabzon Akçaabat ilçesinde bulunan fındık (Corylus avellana) ocaklarının bulunduğu fındık bahçesinde yürütülmüştür. Deneme alanının 1 da'ında ortalama olarak 62,5 ocak fındık hesap edilmiş ve topraklarının analizi sonucu belirlenen P ve K miktarları dikkate alınarak, tesis gübresi olarak %46 P2O5 içeren DAP ((NH4)2HPO4) gübresinden 12 kg/da (192 g/ocak) ve %50 K2O içeren potasyum sülfat (K2SO4) gübresinden 14 kg/da (224 g /ocak) hesabı ile gübreleme yapılmıştır. Deneme alanında sadece azotlu uygulamalarda kullanılmak üzere (%21 Azot, N %24 Kükürt, S) içeren amonyum sülfat (NH4)2SO4 gübresinden sırası ile her bir ocağa N0: 0.0, N2.5: 2.5, N5.0: 5.0, N7.5: 7.5 ve N10: 10 kg N da-1 dozlarında azot ihtiva edecek şekilde 0.0, 12.0, 24.0, 36.0, 48.0 kg (NH4)2SO4 da-1 gübresinden uygulama yapılmıştır. Fındık ocaklarına Mart ayı başında azotlu gübrenin yarısı, diğer yarısı ise Haziran ayı başında uygulanmıştır. Mikrobiyal gübre olarak deneme toprağından izole edilen ve yüksek azot fikse etme yeteneğine sahip Azotobacter sp. bakteri kültürü kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
In recent years, due to the negative effects of chemical fertilizers, the use of farm fertilization, organic fertilizers and microbial fertilizers in organic farming systems has become widespread. In this study, it was tried to determine the effects of mineral nitrogen fertilizer applied on hazelnut trees grown on yield components of hazelnut trees and to determine microbial fertilizer value equivalent to mineral nitrogen fertilizer. Trial; The hazelnut (Corylus avellana) in Akçaaabat province of Trabzon was carried out in the hazelnut garden where the quarries are located. On average, 62,5 januts were calculated in 1 da of the experimental area and 12 kg da-1 (192 g/quarry) of DAP ((NH4)2HPO4) containing 46% P2O5 as plant extract was taken into account, P2O5/quarry) and potassium sulphate (K2SO4) containing 50% K2O were fertilized at 14 kg da-1 (224 g /quarry). N0: 0.0, N2.5: 2.5, N5.0: 5.0, N7.5: 7.5 and N10: 10 kg da N da-1 doses of içeren amonium sulphate (NH4)2SO4 (%21 N, %24 S), respectively, for use in nitrogen applications only in the test area nitrogen was applied at 0.0, 12.0, 24.0, 36.0, 48.0 kg of (NH4)2SO4 da-1. Hazelnut quarries at the beginning of March, half of the nitrogen carburetor, the other half was applied in early June. Azotobacter sp., which is isolated from the experimental soil as microbial fertilizer and has the ability to fix high nitrogen, bacterial culture was used.