Küçük hücreli dışı akciğer kanseri hastalarının bronş lavajında pten geninin fluoresan in situ hibridizasyon ve immünositokimya yöntemleri ile araştırılması
Investigation of the pten gene in the bronchial lavage of non-small cell lung cancer patients with fluorescent insulin hybridization and immunocytochemistry
  1. Tez No: 542653
  2. Yazar: HİLAL ŞAHİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MATEM TUNÇDEMİR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Tıbbi Biyoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 136
Özet
Giriş ve Amaç; Akciğer kanserli hastalarda prognoz, tanının konulduğu andaki evre ile ilişkilidir. Akciğer kanserleri küçük hücreli akciğer kanseri (KHAK) ve küçük hücreli dışı akciğer kanseri (KHDAK) olmak üzere iki ana gruba ayrılır. Akciğer kanseri hastalarının balgamlarında ve bronkoskopik örneklerinde kanser hücrelerinin tespit edilmesi, spesifik anomalilerin ve belirteçlerin araştırılması bakımından önemlidir. Çalışmamızda, KHDAK hastalarının bronşiyal lavaj materyallerinde, PTEN geninin interfaz fluoresan in situ hibridizasyon (iFISH) metodu kullanılarak tespit edilmesi ve PTEN ekspresyon seviyelerinin ise immünositokimya (İSK) yöntemi ile gösterilmesi amaçlanmıştır. Metod: Çalışmamızda KHDAK tanısı alan 30 hasta ve herhangi bir malignitesi bulunmayan 10 kontrol bireyden alınan bronşiyal lavaj materyali kullanıldı. PTEN geni iFISH metodu kullanılarak, PTEN ekspresyon seviyeleri ise İSK yöntemi ile gösterildi. Elde edilen bulgular istatistiksel olarak analiz edildi. Sonuç: iFISH metodu ile KHDAK hastalarında PTEN delesyonunun kontrol grubuna kıyasla artmış olduğunu, buna karşı immünositokimya yönteminde ise her hastada farklı yoğunluklarda sitoplazmik ve nükleer PTEN ekspresyonu olduğunu gözlemledik. Bronşiyal lavaj örneklerinde immunositokimyasal boyama yönteminin rutinde hem daha hızlı, daha kolay, hem de daha ekonomik olması açısından bir tanı aracı olarak kullanılabileceğini ve ayrıca PTEN genindeki genetik değişiklikleri analiz etmede de immünositokimya yönteminin yanında, daha hassas sonuçlar sağlayan FISH tekniğinin hastalık tanısında uygun bir yöntem olarak kullanılabileceğini düşünmekteyiz.
Özet (Çeviri)
Introduction and Purpose; The prognosis in patients with lung cancer is related to the stage at the time of diagnosis. Lung cancers are divided into two main groups as small cell lung cancer and non-small cell lung cancer (NSCLC). The detection of cancer cells in the sputum and bronchoscopic samples of lung cancer patients is important in terms of investigating specific anomalies and markers. In our study, it was aimed to determine the PTEN gene by using interfase fluorescent in situ hybridization (iFISH) method in bronchial lavage materials of patients with NSCLC and to demonstrate the expression levels of PTEN by immunocytochemistry (ICH) method. Methods: In our study, 30 patients diagnosed with NSCLC from bronchial lavage material and 10 control subjects without any malignancy were used. PTEN gene detected with iFISH method and PTEN expression levels were determined by ICH method. The results were statistically analyzed. Conclusion We observed by iFISH method that PTEN deletion increased in patients with NSCLC, compared to the control group, whereas the immunocytochemistry method showed the cytoplasmic and nuclear PTEN expression differed in each patient. We suggest that the immunocytochemical staining method in bronchial lavage samples can be used as a diagnostic tool in routine in terms of being faster, easier and more economical, as well as FISH technique which provides more accurate results can be used as an appropriate method in diagnosis of disease, in addition to immunocytochemistry method for the analysis of genetic changes in the PTEN gene.