Sahte belge düzenleme fiili ile işlenen vergi kaçakçılığı suçunda fail
Perpetrator in tax evasion offense committed through forgery
  1. Tez No: 542654
  2. Yazar: ELİF GÖRGÜ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. DOĞAN GÖKBEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 116
Özet
Sahte belge düzenleme fiili ile işlenen vergi kaçakçılığı suçu 213 sayılı Vergi Usul Kanunu' nun“Kaçakçılık Suçları ve Cezaları”başlıklı 359. maddesinin b-1 bendinde düzenlenmiştir. Maddede“vergi kanunları uyarınca tutulan veya düzenlenen ve saklama ve ibraz mecburiyeti bulunan ...belgeleri... belgelerin asıl veya suretlerini tamamen veya kısmen sahte olarak düzenleyenler ... cezalandırılır.”hükmüne yer verilmiştir. Sahte belge düzenleme fiili ile işlenen vergi kaçakçılığı suçu genellikle tüzel kişilik veya kişi topluluğu altında işlenmektedir. Mevzuatımızda adi şirket ve ticaret şirketlerinin dağınık ve karmaşık yapısı, kanuni temsilcilerin bir çok kişiden oluşması ve sıkça değişmesi sebebiyle failin cezaların şahsiliği ilkesine uygun olarak tespitinin yapılması zorlaşmaktadır. Bu sebeple ceza yargılamasında sahte belge düzenleme fiili ile işlenen vergi kaçakçılığı suçunda failin tespiti ayrıca önem kazanmaktadır. Bu doğrultuda çalışmamızda sahte belge düzenleme fiilinin failinin belirlenmesi ele alınmaktadır.
Özet (Çeviri)
The tax evasion offense committed through forgery is regulated under Article 359 (b-1) of the Tax Procedure Law no. 213 titled“Fraud and Penalties”. The article stipulates“those who fraudulently draw up all or a part of the originals and the copies of the ...documents..., to be kept, issued, stored or submitted, are subject to penalty of ....”. The tax evasion offense committed through forgery is generally observed in legal entities or person groups. Due to the irregular structures of ordinary partnerships subject to the Turkish Code of Obligations, the complex structures of business enterprises operating as per the provisions of the Turkish Commercial Code, and the facts that directors and legal representatives of those organizations are different persons and change frequently, it could be challenging to identify the perpetrator by abiding by the principle of individual criminal responsibility. For this reason, the identification of the perpetrator on tax evasion offense committed through forgery is quite important. In this respect, this study discusses the identification of the perpetrator of forgery.