Yöneticinin yönetim tarzıyla, çalışanlarının kuruma bağlılık arasındaki ilişkisinin araştırılması
  1. Tez No: 542655
  2. Yazar: YEŞİM SUSTAM
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. DİLARA DEMİRBULAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Denetimi ve Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
Günümüz dünyasında her alanda olduğu gibi eğitim alanında da kuruma bağlılık son derece önem arz etmektedir. Kuruma bağlılık üzerinde pek çok faktör rol oynamakta olup bunlardan birisi de yöneticilerin sergiledikleri liderlik tarzlarıdır. Bu çalışmada yöneticilerin yöntem tarzıyla çalışanların kuruma bağlılıkları arasındaki ilişkinin incelenmesi amaçlanmıştır. Bu amaç doğrultusunda İstanbul ili Eyüp ilçesindeki liselerde görev yapan 36'sı erkek, 64'ü kadın olmak üzere toplam 100 öğretmen ile görüşülmüştür. Çalışmada veri toplama aracı olarak anket yöntemi kullanılmıştır. Çalışmadan elde edilen veriler SPSS 18.0 paket programı ile analiz edilmiştir. Yapılan analizler neticesinde insan odaklı yönetim tarzıyla duygusal bağlılık ve normatif bağlılık arasında pozitif yönlü, yüksek düzeyde ve anlamlı bir ilişki olduğu, görev odaklı yönetim tarzıyla duygusal bağlılık ve normatif bağlılık arasında ise pozitif yönde, ortada düzeyde ve anlamlı bir ilişki olduğu görülmüştür. Çalışmada aynı zamanda insan odaklı yönetim tarzıyla devam bağlılığı arasında negatif yönlü, düşük kuvvette ve anlamlı bir ilişki olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In today's world, as in all fields, commitment to the institution is of utmost importance in the field of education. Many factors play a role in the commitment to the institution, and one of them is the leadership style that the managers show. In this study, it is aimed to examine the relationship between the employees 'commitment to the organization and the managers' leadership style. In line with this goal, a total of 100 teachers, 36 of whom were male and 64 were female, were interviewed in the district of Eyüp in Istanbul. Survey method was used as data collection tool in the study. Data obtained without study were analyzed with SPSS 18.0 package program. The analyzes revealed that there was a positive, high level and meaningful relationship between the emotional commitment and the normative commitment and the relationship between the task oriented management style and the emotional commitment and normative commitment in the positive direction. In the study, it was also found that there is a negative relationship, a low power, and a meaningful relationship between the person - centered management style and continuing commitment.