Sürdürülebilir kalkınmada enerjinin rolü
The role of energy in sustainable development
- Tez No: 542657
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BAHAR BURTAN DOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dicle Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 152
Özet
Sürdürülebilir olan her şey mutlaka bir kaynağa dayanmak zorundadır ve bunun sağlanması için kaynağın da sürdürülebilir olması gerekmektedir. Bu durumda kalkınmanın sürdürülebilir olmasında kaynakların devamlılığı ve güvenliği önemlidir. Sürdürülebilir kalkınma açısından enerji, günümüzde ağırlıklı olarak kullanılan fosil yakıtlar yüzünden çetin bir ikilemin içindedir. Ekonomik olarak üretimde kaçınılmaz olan fosil yakıt kullanımı, diğer taraftan çevresel bozulmanın ve iklim değişikliğinin ana nedenidir. Bu durum küresel toplumu sürdürülebilir kalkınmanın temel hedeflerine ulaşmak noktasında ciddi bir sıkıntıya sokmaktadır. Bu çalışma sürdürülebilir kalkınma ve enerji konusunu bütün yönleriyle ele almayı, enerjinin sürdürülebilir kalkınmada rolünü sorgulamayı amaç edinmektedir Gelecek nesillere yaşanabilir bir dünya bırakarak bugünün insanına hizmet etmeyi amaç edinen sürdürülebilir kalkınma yaklaşımı hedeflerine ulaşmak için enerji ile olan ikilemini aşmak zorundadır.
Özet (Çeviri)
Everything that is sustainable must be based on a resource and to ensure this the source should also be sustainable. In this context, the sustainability and safety of resources are essential for the sustainability of development and welfare. However, the earth is threatened by human-oriented degradation. In terms of sustainable development, energy is now in a difficult dilemma because of the fossil fuels used today. The use of fossil fuels, which is inevitable in economic production, on the other hand, is the main cause of environmental degradation and climate change. This situation puts the global community in serious trouble to reach the basic goals of Sustainable Development. The aim of this study is to address all aspects of sustainable development and energy and to question the role of energy in Sustainable Development. The Sustainable Development approach, which aims at leaving a livable world for future generations, must overcome its dilemma with energy in order to achieve its goals.