Cumhuriyet Döneminde sendikal faaliyetlerin gelişimi (1923-1980)
The development of trade union activities in the Republican Period (1923-1980)
- Tez No: 542686
- Danışmanlar: DOÇ. DR. CİHAT YILDIRIM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, History, Labour Economics and Industrial Relations
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Aksaray Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
Sendika işçinin ve işverenin ayrı olarak kendi aralarında örgütlenerek kendi hak ve özgürlüklerini, iş, kazanç, toplumsal ve kültürel alanlarda menfaatlerini korumak, ayrıca değişen dönemin şartları içerisinde kendilerine yeni haklar sağlayarak gelişim göstermek için oluşturulan yasal birliklerdir. Türkiye için sendikacılık ise tanımdaki kadar kolay değildir. Çünkü sendikalar Türkiye'de doğuşundan günümüze birçok olumsuzluktan etkilenmiş ve dönemlerin içinde bulunduğu şartlar altında gelişim göstermeye çalışmıştır. İşte bu noktada sendikacılığın Türkiye'de nasıl başladığını ele alıp başlangıcından günümüze kadar olan süreçte nasıl bir gelişim gösterdiği anlatılmaya çalışılmıştır. Bunun için işçi hareketleri ve sendikacılığın Dünya'da Sanayi Devrimi ile başlamasından sonra topraklarımızda nasıl meydana geldiğini anlamaya ve açıklanmaya çalışılmıştır. Temeli Osmanlı Devleti'nde, Sanayi Devrimin etkilerinin kendini göstermesiyle başlamış olan işçi hareketleri ve sendikaların oluşumundan bahsedilerek başlandı. Daha sonrada Cumhuriyetin ilanı ile başlayan yeni dönemde sendikaların ve işçi hareketlerinin demokratikleşme çabaları içindeki yerine, değişen uluslararası konjonktür ile Türkiye'de sosyal alanda yapılan değişikliklerin sendikalara etkisi hakkında bilgiler verilmeye çalışıldı.
Özet (Çeviri)
Union workers and employer separetely amongst themselves by organizing themselves right and freedoms, work, profit, social and cultural domains to defend themselves benefits,also within altering period conditions themselves is by providing new rights improve to show created legal units. Union for Turkey isn't as easy as the definition. Because unions in Turkey had influenced a lot of immortality from birth to today's and within under condition of periods had tried to show development. Whether at this point union in Turkey handle that how started, by from start to today in this process had tried to explain that how a development showed. For this worker movements and after in the World Industrial Revolotion's with union started, our soil had tried to understand and explain that how occur. The basic depend on the Ottoman Empire in the impacts of industrial revolotion, appear with itself was be started beginning of by mentioning the worker movements and the union formation. Later, in the new period beginning with the Republic announce, in Turkey with changing international conjucture, about the union of impact of changes committed in social domains tried to give informations instead of the unions and the worker movements democration efforts.