Dystopia in contemporary post-apocalyptic films
Çağdaş kıyamet sonrası filmlerde distopya
- Tez No: 542687
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. COLLEEN BEVIN KENNEDY KARPAT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sahne ve Görüntü Sanatları, Performing and Visual Arts
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
- Enstitü: Ekonomi ve Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 136
Özet
Ayrılmaz bir bütünleşmiş tema olarak, distopya, kıyamet sonrası dünyalardaki toplumların baskın şeklidir. Ancak, bu distopya toplumunun vizyonu, filmlerin prodüksiyon zamanındaki olaylara dayanarak değişmekte ve kıyamet sonrası dünyanın farklı özelliklerini göstermektedir. Bu çalışma, kıyamet sonrası çağdaş filmlerin nasıl şekillendiğini ve son on yıldaki prodüksiyonlarla bitim özellikleri bakımından nasıl farklı olduklarını incelemektedir. Bu filmlerde distopya vizyonunu şekillendiren en önemli unsur olarak üç faktör seçilmiştir. İlk olarak, 9/11 terörist saldırıları ve sonun yeni vizyonunu yaratma üzerindeki etkisi tartışıldı ve Man of Steel'in (Nolan, Roven, Snyder, Thomas & Snyder 2013) analizi yapıldı. İkincisi, distopiyi canlandırmada İslam'ın varlığı gözden geçirilir ve inceleme için Mad Max: Fury Road (Miller, Mitchell & Miller 2015) kullanıldı. Üçüncüsü, Mad Max: Fury Road ve Blade Runner 2049 (Johnson, Kosove, Yorkin, Sikes & Villeneuve, 2017) Antroposen ve kıyamet sonrası dünyalardaki doğa bozulma kavramının distopya ile nasıl bağlantılı olduğunu tartışmak için incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
As an inseparable integrated theme, dystopia is the dominant form of societies in post-apocalyptic worlds. Yet, the vision of this dystopian society changes based on events of the films' production time and it portrays different characteristics of the post-apocalyptic world. This study examines the ways in which contemporary post-apocalyptic films have been shaped and how they differ in characteristics of the end to the productions of previous decades. Three factors are selected as the most important elements that have shaped the vision of dystopia in these films. First, 9/11 terrorist attacks and their effect on creating the new vision of the end is argued, and Man of Steel (Nolan, Roven, Snyder, Thomas & Snyder 2013) is analyzed. Second, the presence of Islam in portraying dystopia is reviewed and Mad Max: Fury Road (Miller, Mitchell & Miller 2015) is used as the case study. Third, Mad Max: Fury Road and Blade Runner 2049 (Johnson, Kosove, Yorkin, Sikes & Villeneuve, 2017) are examined to discuss the Anthropocene and how the concept of decay of nature is interconnected to dystopia in post-apocalyptic worlds.