Endüstri 4.0'ın açık ve uzaktan eğitim sistemine etkilerine yönelik uzman görüşleri
Expert views on the effects of industry 4.0 to the distance education
- Tez No: 542693
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NİLGÜN ÖZDAMAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uzaktan Eğitim Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 120
Özet
Bu çalışmanın temel amacı endüstri 4.0'ın açık ve uzaktan eğitim sistemine etkilerini keşfetmektir. Bu amaç doğrultusunda araştırmada Otto Peters'in endüstrileşme kuramında ele alınan unsurlar çerçevesinde endüstri 4.0'ın açık ve uzaktan eğitim sistemine etkileri alandaki uzmanların görüşlerinden yola çıkarak tespit edilmeye çalışılmıştır. Araştırmanın çalışma grubunu uzmanlar olarak Anadolu Üniversitesi Açıköğretim Fakültesi Uzaktan Öğretim Bölümünde görevli 10 akademisyen oluşturmaktadır. Katılımcıların belirlenmesinde amaçlı örnekleme yöntemi kullanılmıştır. Araştırmada Anadolu Üniversitesi'nin seçilmesinin amacı, 1982'den beridir açık ve uzaktan öğrenme hizmetini sürdürmesi, Türkiye'de tek Uzaktan Eğitim yüksek lisans ve doktora programlarına sahip olması ve ayrıca dijital dönüşüm, endüstrileşme gibi konularda ders veren öğretim üyelerinin olmasıdır. Araştırma nitel bir durum çalışması özelliğinde olup, veriler uzmanlarla yapılan yüz yüze görüşmelerle alanyazın taraması yapılarak oluşturulan 6 soruluk yarı yapılandırılmış görüşme formu ile ses kayıtları alınarak toplanmıştır. Veriler analiz edilirken öncelikle kodlanmış, Nvivo11 uygulaması kullanılarak ana tema ve alt temaları oluşturulmuş, temaların sağlaması yapılarak gözden geçirilmiş ve raporlaştırılmıştır. Yapılan analizlerin sonucunda endüstri 4.0'ın açık ve uzaktan eğitim sisteminde kaynaklar, öğretim tasarımı, dağıtım, etkileşim, öğrenme ortamı ve yönetim bileşenlerine endüstrileşme kuramı bağlamında etkileri olduğu tespit edilmiştir. Bu doğrultuda endüstri 4.0 için alt yapı eksikliğinin giderilmesi, dijitalleşme çalışmalarının artırılması ve uzmanlaşmaya teknolojik yeterlilikler bağlamında önem vermek gerekmektedir. Ayrıca endüstri 4.0'da standartlaştırılmış üretim anlayışının olmaması uzaktan eğitimde kişiselleştirmeyi ve bireysel üretimi ön plana çıkarmıştır. Üretilen ders materyallerinin dağıtımı mutlaka çeşitlendirme yöntemine gidilmeli ve seri üretimde post-fordist yaklaşım tercih edilmelidir. Endüstri 4.0'ı tetikleyen yeni teknolojiler farklı alanların uzaktan eğitim aracılığıyla sunulmasını kolaylaştırırken, yönetimde merkezileşme ve yoğunlaşma unsurlarını etkilediği ulaşılan sonuçlardandır.
Özet (Çeviri)
The main purpose of this study is to explore the effects of industry 4.0 on the open and distance learning area. For this purpose, within the framework of the elements discussed in Otto Peters' theory of industrialization, the study was tried to be determined based on the opinions of experts in the field of industry-related effects of open and distance learning. The study group consisted of 10 academicians working at Anadolu University Open Education Faculty as experts. For the determination of participants, purposive sampling was used. The purposes of selecting the Anadolu University in research are presenting open and distance learning services since 1982, having the only Distance Education master's and doctoral programs in Turkey and also having lecturers who give a lecture about digital transformation and industrialization. The research was a qualitative case study and the data were collected by a semi-structured interview form consisting of 6 questions by face-to-face interviews with experts. While analyzing the data, firstly coded, main themes and sub-themes were created by using the Nvivo11 application, the themes were reviewed and revised and reported. As a result of the analysis, it was determined that the effects of industry 4.0 in the open and distance education system in terms of resources, instructional design, distribution, interaction, learning environment, and industrialization theory. In this direction, it is necessary to eliminate the lack of infrastructure for industry 4.0, increase digitalization studies and specialize in the context of technological competences. In addition, the lack of a standardized production concept in industry 4.0 emphasized personalization and individual production in distance education. The distribution of the course materials produced must be diversified and the post-fordist approach should be preferred in mass production. While industry-wide technologies that trigger Industry 4.0 make it easier to offer different areas through distance learning, it affects the centralization and concentration factors in management.