Takım sporlarında algılanan antrenör, ebeveyn ve akran güdüsel iklim faktörlerinin başarı algısı üzerindeki etkisi
The role of coach, parent and peer motivational climate factors on perception of success in team sports
  1. Tez No: 542694
  2. Yazar: GÜVEN ŞENYURT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MURAT KANGALGİL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Spor, Psychology, Sports
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sivas Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
Spor, günümüz insanının yoğun temposuna karşı gerek fiziksel gerek psikolojik anlamda rahatlama, zinde kalma amacıyla yürütülen egzersizlerdir. Geçmiş yıllarda sporcunun başarıyı elde etmesinde fiziksel performansın en etkili faktör olduğu düşünülmekteyken, bugün güdülenme faktörünün fiziksel performans faktöründen daha etkili olduğu ifade edilmektedir. Bir güdülenme türü olarak içsel güdüleme, sporcunun kendini başarıya odaklaması, başaracağına inanması bağlamında önem taşımaktadır. Sporcuların başarıya ulaşma yolunda tercih ettikleri yöntemler veya teknikler kadar, başarı algıları da günümüzde değişime uğramaktadır. Güdüsel iklim kavramı, spor psikolojisi alanında gittikçe önem kazanan bir kavramdır ve bu çalışmanın da temel çıkış noktasını oluşturmaktadır. Bu araştırma, takım sporlarında algılanan antrenör, ebeveyn ve akran güdüsel iklim faktörlerinin başarı algısı üzerindeki etkisini belirlemek amacıyla Sivas'ta bulunan ve futbol, basketbol, voleybol ve hentbol sporlarıyla en az 3 yıl deneyim kazanmış 362 adet sporcu üzerinde uygulanmıştır. Güdüsel iklim konusunda yeterli çalışmalar bulunurken ebeveyn ve akran güdüsel iklim konularında literatürde çok az çalışma olması nedeniyle önem taşımaktadır. Çalışmada, sporcuların başarı algılarını belirlemek amacıyla nicel araştırma yöntemlerinden anket tekniği kullanılmıştır. Geniş örneklemlere sahip olan araştırma ve çalışmalar için anket tekniği oldukça elverişlidir. Anket tekniği katılımcıların herhangi bir konudaki görüşlerini çeşitli türlerde sorular sorarak toplamayı hedefleyen bir tekniktir. Araştırmacıya istatistiki anlamda sağlıklı veriler vermektedir. Anket formları, katılımcılara yüz yüze uygulanmış ve elde edilen veriler SPSS istatistik programı aracılığıyla analiz edilmiştir. Araştırma kapsamında frekans analizi, çapraz tablo, t testi gibi istatistiki analizler yapılmıştır. Elde edilen veriler analize tabi tutularak değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Sport is the exercises that people do against the rush of life in order to get relaxed, stay healthy in terms of physical and psychological aspects. In the past, it used to be believed that physical performance was an important factor in order to reach the target, but today it is believed that motivation factor is more effective than physical performance. As a kind of motivation, inner motivation is important because it helps sportsmen to focus on success and believe in themselves to reach the success. In as much as the methods sportsmen prefer in order to reach the target change, their perception of success also changes today. Motivational Climate term is getting more and more important in Sports Psychology and it is the fundamental term in this study. This research is carried out on 362 participants who have 3 years experience in team sports like football, volleyball, basketball and handball in order to determine the effects of trainer, parents and motivation climate factors' role on perception of success. This research is important as there are few works on this subject. In the study, survey technique, a quantitative research method is used. Survey technique is a useful technique particularly for the researches on large samples. Survey is used to gather data on a particular subject by asking different kinds of questions. It provides statistical data to the researcher. Survey forms are applied face to face to participants and the data obtained from the survey is analyzed through SPSS statistical program. For the research, frequency analysis, cross tables and t test analysis are done. The data obtained from the research is analyzed and evaluated.