Stevia rebaudiana Bertoni yaprakları üzerinde kalite kontrol çalışmaları ve biyolojik aktivite araştırmaları
Quality control studies and biological activity research on Stevia rebaudiana Bertoni leaves
- Tez No: 542707
- Danışmanlar: PROF. DR. HÜSNİYE KAYALAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Farmakognozi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 173
Özet
Stevia rebaudiana Bertoni Yaprakları Üzerinde Kalite Kontrol Çalışmaları ve Biyolojik Aktivite Araştırmaları Bu tez çalışmasında, Güney Amerika kökenli, özellikle Paraguay ve Brezilya'ya özgü bir bitki olan Stevia rebaudiana Bertoni üzerinde farmakognozik araştırmalar yapılmıştır. Farklı ülkelerden temin edilmiş olan tohumlardan, Turgutlu, Manisa'da yetiştirilen bitkilerin yapraklarından hazırlanan droglar üzerinde kalite kontrol, miktar tayini çalışmaları ve biyolojik aktivite araştırmaları yapılmıştır. Avrupa Farmakopesi'nde yer alan yöntemler esas alınarak kalite kontrol ve miktar tayini çalışmaları yürütülmüştür. Kurutmada kayıp, total kül, hidroklorik asitte çözünmeyen kül, sülfat külü tayini, X-ray floresans spektroskopisi ile elementel içerik tayini ve yüksek basınçlı sıvı kromatografisi (HPLC) ile steviozit miktarı tayin edilmiştir. Ayrıca toplam fenolik madde ve toplam flavonoit miktarı da tespit edilmiştir. Antimikrobiyal aktivite ve antioksidan aktivite sırasıyla mikrodilüsyon yöntemi ile ve DPPH radikali yakalama yöntemi ile belirlenmiştir. Anahtar Kelimeler; Stevia rebaudiana, steviozit, antioksidan, antimikrobiyal, HPLC, X-ray floresans spektroskopi
Özet (Çeviri)
Quality Control Studies and Biological Activity Research On Stevia rebaudiana Bertoni Leaves In this thesis, pharmacognosy research has been conducted on Stevia rebaudiana Bertoni, a South American originated plant that is native to Paraguay and Brazil. Quality control, quantitative analyses and biological activity researches were conducted on the leaves prepared from the plants cultivated in Turgutlu, Manisa of which the seeds were obtained from five different countries. Quality control and quantitative analyses were carried out based on the methods in European Pharmacopoeia. Loss on drying, total ash, ash insoluble in hydrochloric acid, determination of sulfate ash, determination of elemental content by X-ray fluorescence spectroscopy and quantitative determination of stevioside by high pressure liquid chromatography (HPLC) were conducted. Total phenolics and total flavonoid content were also determined. Antimicrobial and antioxidant activities were determined by microdiution method and DPPH radical scavenging capacity respectively. Keywords; Stevia rebaudiana Bertoni, stevioside, antioxidant, antimicrobial, HPLC, X-ray fluorescence spectroscopy