Ultrasonografi eğitimi için balistik jelatin esaslı fantom geliştirilmesi ve özelliklerinin araştırılması
Investigating ballistic gelatin based phantom properties for ultrasound training
  1. Tez No: 542724
  2. Yazar: MERTCAN ÖZDEMİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. OSMAN EROĞUL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyomühendislik, Bioengineering
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: TOBB Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyomedikal Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
Simülasyon, ultrason görüntüleme modlarını öğrenmek için hastalara ulaşmakta güçlük çeken sağlık çalışanları için önemli bir araç haline gelmiştir. Ultrason fantomları, test cihazlarının performansını değerlendirmek, analiz etmek ve ayarlamak amacıyla kullanılan veya özel olarak tasarlanan nesnelerdir. Ultrasonografi cihazları için bu fantomlar pahalıdır ve düşük maliyetli alternatifler en iyi sonucu veremeyen bir eğitim deneyimi sağlamaktadır. Balistik jelatin, mekanik özellikleri açısından insan kas dokusuna benzeyen 250A-Bloom hidrojel ailesinin bir üyesidir. Bu tez kapsamında 250A-Bloom Balistik Jelatin, silah, sıkıştırma ve elektriksel iletkenlik ölçümü gibi testlerin yapılması amacıyla farklı karışım oranlarıyla hazırlanmıştır. Sonuçlar, hazırlanan modelin insan kas dokusuna benzerliğini ölçmek amacıyla insan kas dokusunun mekanik sonuçları ile karşılaştırılmıştır. Fantom modelinin, mekanik test sonuçları zamana bağlı özelliklerinde insan kas dokusuna çok yakın mekanik özelliklere sahip olduğu gösterilmiştir. Ayrıca oluşturulan modelin, eğitimlerde kullanımında mekanik özellikleri açıdan bozunma olmadan ne kadar süre dayanabileceği belirlenmiştir. Elde edilen sonuçlara dayanarak, hazırlanan modelin ultrason cihaz eğitimlerinde bir ultrason fantomu olarak kullanılması önerilmektedir. Bu model çok daha ekonomik bir alternatif olmasının yanında üretimi kolaydır.
Özet (Çeviri)
The simulation has become an important tool for healthcare practitioners who have difficulty in accessing patients to learn ultrasound imaging modes. The ultrasound phantoms are specially designed objects that are used or imagined to evaluate, analyze and adjust the performance of test devices. These phantoms for ultrasonography devices are expensive, and low-cost alternatives have provided an educational experience that does not give the best result. Ballistic gelatin is a member of the 250A-Bloom hydrogel family that resembles human muscle tissue in terms of its mechanical properties. The 250A-Bloom Ballistic Gelatin is prepared with different mixing ratios to be made the mechanical tests such as gunshot, compression and electrical conductivity measurement. The mechanical results are compared with in order to measure the similarity of our model we prepared to human muscle tissue. It is showed that the model phantom model has very close mechanical properties to human muscle tissue at time-dependent characteristics of mechanical test results. It is also measured how long it can last without degradation with the time required to use it in the simulation. Based on these results, our phantom model is recommended as a model for the creation of phantom limb model. Consequently, this model is a much more affordable alternative and easy to produce, it facilitates to work with any organ model in ultrasound imaging for healthcare practitioners.