Şerh-i Cezire-i Mesnevi (inceleme-transkripsiyonlu metin-indeks)
Şerh-i Cezire-i Mesnevi
- Tez No: 54277
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. MUHSİN KALKIŞIM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 278
Özet
274 6.ÖZET Şeyh Gâlib'in Şerh-i Ceziren Mesnevi isimli eseri, 16.yy. Mevlevi şeyhlerinden Yusuf Sine-çâk tarafından derlenen Cezîre-i Mesnevinin serilidir. Yusuf Sîne-çâk Mevlânâ Celâleddîn Rûmînin Mesnevisinden 366 beyt seçerek antoloji mâhiyetinde bir araya getirmiş ve bu müntehâbât muhtelif zamanlarda değişik: şahıslar tarafından şerh edilmiştir. Şeyh Gâlib Cezîre-i Mesnevideki beyitleri 33 bölüme ayırarak incelemiştir. Eserin baş kısmında şerhin yazılış sebebi ve özellikleri hakkında bilgi verilmiş, 366. beytin açıklamasından sonra ise dört mısralık Türkçe bir nazım parçası ve Arapça dua ile istinsah tarihi yazılarak eser bitirilmiştir. şerh Divân edebiyatının önde gelen şâirlerinden 18. yy. da yaşayan Şeyh Galibin tek Türkçe nesir eseridir. Onun nesir yönünü temsil etmektedir. Bu çalışmayla onun nesir yönü de gün ışığına çıkmaktadır. Şerhin dil ve ifadesi, didaktik (sade) nesir özelliği taşımaktadır. Yer yer süslü (edebî) nesir örnekleri görülmekle beraber genel olarak konuşma Türkçesine yakın bir üslup kullanılmaktadır. Eserde günümüzde kullanılan bazı deyim ve atasözlerinin fazla bir değişikliğe uğramadan kullanılması hayli dikkat çekicidir. Bu durum eser açısından ilgi çekici bir özelliktir. Şeyh Gâlib bazı beyitlerin serilinde kendinden önceki Mesnevi sarihlerinin görüşünün dışında yeni ve şahsî görüşler ortaya atmaktadır. Bu husus esere ayrı bir özellik kazandırmaktadır. Şerh, 146 varak, her varak 19 satırdır.Esas alınan nüsha istanbul Süleymâniye Kütüphanesi Halet Efendi İlavesi Bölümünde 27 numara ile kayıtlıdır.
Özet (Çeviri)
275 7.SUMMARY Şertı-i Cezîre-j Mesnevî written by Şeyh Gâlib is the commentary of the Cezîre-i Mesnevî, which is compiled by Yûsuf Sîne-çâk, one of the MevlevT masters of the 16th century. Yûsuf Sîne-çâk had prepared an anthology by compiling 366 couplets from the Mesnevî of Mevlânâ Ceiâieddîn-i Rûmî. This work had had various commentaries prepared by various persons. By dividing the couplets of Cezîre-i Mesnevî into 33 sections, Şeyh Gâlib evaluated them. The purpose and characteristics of the commentary were underlined in the introductory part of the work. Following the explanation of 366 couplets, the study ends with a poem of four verses coupled with a prayer in arabic and a literary information. This commentary is the only Turkish prose work of Şeyh Galib, being one of the leading poest of the classical school of poetry (Divan Edebiyatı) who lived in 1 8th century. The study signifies the nature of his prose works The language and literary aspects of the commentary indicate that this is a prose work which is a didactic one in nature. Apart from some literary overtones, the commentary generally adopts somewhat spoken Turkish. It is remarkable that some present day proverbs and idiomatic expressions had been used widhout a considerable alteration. This fact could be regarded as an interesting characteristic of it. Şeyh Gâlib who differed from the other preceepding commentators of Mesnevî utters his personal and original views in the commentaries of some couplets. This is another characteristic of his work. The commentary consists of 146 sheet of paper; each of which included 19 lines. The commentary is registered at Halet Efendi Department of Süleymaniye Library.