Pseudo d-cebirleri üzerine
On pseudo d-algebras
  1. Tez No: 542783
  2. Yazar: CİHAN ATEŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALEV FIRAT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
Bu tezde, pseudo d-cebirleri, pseudo d-cebirlerinin direk çarpımı ve direk toplamı, pseudo d-idealleri, bölüm pseudo d-cebiri ve pseudo d-homomorfizmaları incelenmiştir. Birinci bölümde, tez konusu tanıtılmış, konunun çalışılma amacı ve gelişme süreci özetlenmiştir. ݝkinci bölümde, Meng ve Jun'un 1994 yayınlanan kitabı, Dymek'ın 2011'de, Walendziac'ın 2010 da yayınlanan makaleleri esas alınarak konunun anlaşılması için gerekli olan tanımlar, teoremler ve önermeler verilmiştir. Üçüncü bölümde d-cebirleri ele alınmıştır. Bu bölümde, d-cebirlerinin özellikleri, direk çarpım ve direk toplamları alt başlıklar altında detaylı bir şekilde incelenmiştir. Aynı zamanda bu bölümde d-ideal, bölüm d-cebiri ve d-homomorfizmaları konularına yer verilmiştir. Dördüncü bölümde, Jun, Kim ve Neggers'ın 2009 da yayınlanan makalesinden yararlanılarak pseudo d-cebirlerinin yapısı ve özellikleri üçüncü bölüme paralel olacak şekilde incelenmiştir. Bu bölümde, pseudo d-cebirleri, cisimler üzerindeki pseudo d-cebirleri ve kenar pseudo d-cebirleri olmak üzere iki alt başlıkta detaylandırılmıştır. Ayrıca, pseudo ve kenar pseudo d-cebirlerinin direk toplam ve direk çarpımları tanımlanarak ayrıntılı bir şekilde ele alınmıştır. Daha sonra sırasıyla pseudo d-ideal ve bölüm pseudo d-cebirlerine yer verilip, son olarak pseudo d-homomorfizma detaylı bir şekilde incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, pseudo d-algebras, direct sum and direct product of pseudo dalgebras, pseudo d-ideals, quotient pseudo d-algebras and pseduo d-homomorphism are investigated. In the rst section, the subject of the thesis is introduced, the goal of working on this area and the development process of the subject are summarized. In the second section, by primarily considering the book of Meng and Jun which was published in 1994, the paper of Dymek which was published in 2011 and the paper of Walendziac which was published 2010, definitions, theorems and propositions are given which are neccessary to understand this thesis. In the third section, d-algebras are investigated. In this section, properties of pseudo d-algebras, direct sum and direct product are examined in detail under sub-headings. Again in this section, d-ideal, quotient d-algebra and d-homomorphism are given. In the fourth section, by primarily considering the paper of Jun, Kim and Neggers which was published in 2009, structure and properties of pseudo d-algebras was investigated to parallel with the third section. In this section, pseudo d-algebras, pseudo dalgebras over elds and edge pseudo d-algebras were detailed in two sub-headings. Also, direct sum and direct product of pseudo and edge pseudo d-algebras was defined and it was investigated. Later, in this section, respectively, pseudo d-ideal and quotient pseudo d-algebras and lastly, pseudo d-homomorphism were investigated in detail.