L-karnitin ilaveli yemlerin sarı prenses (Labidochromis caeruleus Fryer, 1956) yavrularının büyümesi ile arttırılmış su sıcaklığının yaşama oranına etkisi
Effects of dietary l-carnitine supplementation on growth performance and incrased water temperature on survival rate of juvenile yellow princess (Labidochromis caeruleus Fryer, 1956)
- Tez No: 542812
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MÜGE HEKİMOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Yetiştiriciliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
Bu çalışmada küresel ısınmanın özellikle son yıllarda balık yetiştiriciliği üzerindeki artan olumsuz etkileri düşünülerek, balıkların bu olumsuz etkilerden kaynaklanan stres faktörlerinden en az şekilde etkilenmesi amaçlanmaktadır. Yapılan araştırmalar sonucunda balıklarda stres faktörlerine karşı toleransı arttırmaya yönelik etkisinin olduğu düşünülen; L-Karnitin maddesi kullanılmıştır. Bu bağlamda da bu çalışmada; L-Karnitin uygulanmış yem ile beslenen sarı prenses (Labidochromis caeruleus Fryer, 1956) yavrularının büyüme performansları ve yüksek sıcaklık altında yaşama oranları incelenmiştir. Balık materyali olarak özel bir işletmeden temin edilen canlı ağırlık ortalaması 0.46±0.09 g olan 395 adet sarı prenses yavruları kullanılmıştır. Deneme süresi; 60 gün L-karnitin ilaveli yem ile besleme ve 7 gün yüksek sıcaklığa maruz bırakma dahil toplamda 67 gündür. Deneme yemlerine 0, 500, 1000 ve 2000 mg/kg L-Karnitin ilave edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, it is aimed to reduce the impacts of stress factors which were especially caused by global warming in fish farming in recent years. As a result of many researches, L-carnitine substance, which is believed to increase tolerance of fishes to stress factors, was used in this experiment. In this context, the effect of L-carnitine supplemented feed on growth and survival rate at high temperature for the yellow princess juvenile (Labidochromis caeruleus, Fryer, 1956) was investigated in this study. As a fish material, 395 yellow princess juvenile with an average live weight of 0.46±0.09 g which are obtained from a private firm were used. Experiment period; 60 days of feeding with L-carnitine supplemented feed, and 7 days of exposure to high temperature, totaling 67 days. 0, 500, 1000 and 2000 mg/kg L-carnitine were added to the experiment diets.