Organik sebze fidesi üretiminde kullanılan yetiştirme ortamı ve kök bakterilerinin fide gelişimi ve serada bitki yetiştiriciliği üzerine etkileri
Effects of growing media and rhizobacteria used in organic seedling production on seedling growth and greenhouse plant growing
- Tez No: 542832
- Danışmanlar: PROF. DR. YÜKSEL TÜZEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 225
Özet
Bu çalışma 2014-2015 yıllarında yürütülmüştür ve organik fide üretiminde farklı fide yetiştirme ortamlarında bitki gelişimini arttıran kök bakterilerinin (PGPR) etkilerinin saptanması amaçlanmıştır. Denemede bitkisel materyal olarak ticari önemi yüksek türlerden domates (Lycopersicon esculentum cv. Melis), karpuz (Citrillus lanatus cv. Asbal) ve baş salata (Lactuva sativa var. capitata cv. Papiro) çeşitleri kullanılmıştır. Bu türler 4 ortamda [İthal torf (IT), Yerli torf + Klinoptilolit + Vermikompost (YT+KLI+VK), Yerli torf + Perlit + Vermikompost (YT+PER+VK) ve %60 Yerli torf + %40 Vermikompost (%60YT + %40VK)] yetiştirilmiş ve 11 bakteri (1: Psedomonas punonensis 37, 2: Pseudomonas fluorescens 30, 3: Ochrobactrum pseudintermedium 80, 4: Pantoea agglomerans 83, 5: Bacillus subtilis 66/3, 6: Bacillus thuringiensis 99, 7: Pseudomonas putida18/1K 8: Pseudomonas fluorescens 112, 9: Pseudomonas fluorescens S5/4, 10: Pseudomonas fluorescens TR21/1,11: Psedomonas punonensis 56) denemeye alınmıştır. Fide üretimi iki dönem yapılmış ve fide kalite parametrelerine göre en iyi ortam (%60YT + %40VK) ve 4 bakteri (5-7-8-11 ve 5+8) belirlenmiştir. Seçilen bakteriler güz ve bahar döneminde fide ve bitkisel üretim aşamalarında üç bitki türünde denemeye alınarak bu türlerdeki verim ve kalite özelliklerine etkileri incelenmiştir. Karpuz ve baş salatada verim değerleri arasında istatistiksel bir fark olmamakla birlikte Bacillus subtilis 66/3 ümitvar bulunmuştur. Domateste sonbahar üretiminde mildiyö hastalığı görüldüğü için verim alınamamış ve bir yıl sonra tekrarlanan denemede B5+8 kombinasyonunda verim açısından en iyi sonuçlar elde etmiştir. İlkbahar döneminde ise verim açısından uygulamalar arasında istatistiksel farklılık ortaya çıkmamış, diğer parametreler değerlendirildiğinde Pseudomonas fluorescens 112 türünün ön plana çıktığı gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This study was conducted in the years of 2014-2015 and it was aimed to determine the effects of different Plant Growth-Promoting Rhizobacteria (PGPR) on organic seedling production grown in different growing media. In the experiments as plant material tomato (cv. Melis), watermelon (cv. Asbal) and head lettuce (cv. Papiro) species which have a high commercial importance were selected. Those species were grown in 4 growing media [Imported peat (P), local peat + clinoptilolite + vermicompost (LP+CLI+VC), local peat + perlite + vermicompost (LP+PER+VC) and 60% local peat+40% vermicompost (60%LP+40%VC)] and 11 different bacteria (1: Psedomonas punonensis 37, 2: Pseudomonas fluorescens 30, 3: Ochrobactrum pseudintermedium 80, 4: Pantoea agglomerans 83, 5: Bacillus subtilis 66/3, 6: Bacillus thuringiensis 99, 7: Pseudomonas putida18/1K 8: Pseudomonas fluorescens 112, 9: Pseudomonas fluorescens S5/4, 10: Pseudomonas fluorescens TR21/1,11: Psedomonas punonensis 56) were tested. Seeds inoculated with bacteria were sown on 4 different organic media. Seedling production was done twice and the best growing medium (60%LP +40%VC) and four PGPR ((5-7-8-11 ve 5+8) were determined according to the seedling quality parameters. Selected bacteria were tested at the seedling stage and in plant production in 3 crop species in order to determine the effects on yield and quality parameters during the fall and spring seasons. Although there was no significant difference in terms of yield in watermelon and head lettuce, Bacillus subtilis 66/3 was found promising. In tomato production no yield was obtained in fall due to the downy mildew and in the second experiment the highest yield was obtained from B5+8 combination. However among the treatments no significant difference was found in yield of spring season production. A better performance was observed with Pseudomonas fluorescens 112 when the other parameters were evaluated.