Endüstri 4.0 & dijital dönüşümde çalışanların değişime açıklığı ile yöneticilerinin liderlik tarzları ilişkisinin incelenmesi
The relationship between industrial 4.0 an digital transformation leadership styles
  1. Tez No: 542890
  2. Yazar: PINAR KARAHAN SÖNMEZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUHTEREM ŞEBNEM ENSARİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 109
Özet
Endüstri 4.0 ve getirdiği teknolojik yenilikler büyük değişimlerin nedeni olmaktadır. Bilim insanları bu konuyu her geçen gün daha fazla araştırarak detaylandırmaya çalışmaktadır. Endüstri 4.0' a dahil olan dijital dönüşüm birçok sektöre uyarlanarak değişim sürecini başlatmaktadır. Bu çalışmada, değişime açıklığı duygusal, davranışsal ve bilişsel boyutları incelenmiştir. Değişimi başlatmada tetikleyici faktör olan lider ve liderlik tarzları incelenerek çalışmaya katılan kişilerin demografik özellikleri ile ilişkisine bakılmıştır. Çalışmanın ana konuları Endüstri 4.0 ve dijital dönüşüm, değişim, liderlik ve liderlik tarzları hakkında literatür taraması yapılarak detaylı bilgi verilmiştir. Çalışmada 397 kişi ile yapılan ankette 5 'li likert tekniği kullanılmıştır. Elde dilen veriler IBM SPSS 23 versiyonu kullanılarak analiz edilmiştir. Yapılan analiz sonuçlarına göre farklı lider tarzları çalışanların değişime karşı gösterdikleri davranışsal, duygusal ve bilişsel tutumların ilişkisi incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Industry 4.0 and its technological innovations are the cause of great changes. Scientists are trying to detail this issue more and more every day. The Digital transformation in industry 4.0 is adapted to many sectors and initiates the changing process. Emotional, behavioral and cognitive dimensions were examined. Leadership and leadership styles, which are the trigger factors in initiating the change, and between the participants of the demographic characteristics and the relationship were examined. The main subject of the study about industry 4.0 and digital transformation, changing, leadership and leadership styles, literature review and detail information is given. In the study was used 5 likert technique and survey with 397 people. The data were analyzed with IBM SPSS 23 package program. According to results of the analysis, different leading styles has examined relationship between behavioral, emotional and cognitive attitudes of employees against changing.