Dijital dönüşümün örgütsel değişim ve iş süreçlerine etkisine ilişkin çoklu durum çalışması
Multiple case study in terms of the impact of digital transformation on organizational change and business processes
- Tez No: 771200
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ TAYFUN YÖRÜK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilim ve Teknoloji, İşletme, Science and Technology, Business Administration
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yönetim Bilişim Sistemleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
Günümüzde dijitalleşme ve teknolojik gelişmeler örgüt içerisindeki tüm yapıları etkilemektedir. Örgütlerin kendi bünyelerinde kullandıkları bilgi teknolojileri, örgütün yapısıyla uyumluluğunu ve verimliliğini artırmaktadır. Bu nedenden dolayı, özellikle bilgi teknolojileri, örgütsel yapılar ve iş süreçleri önemli bir araştırma kaynağıdır. Bu çalışmada, dijital dönüşüm süreçlerinin iş uygulamalarına, iş süreç ve modellerine ve örgüt yapısına etkisi incelenmektedir. Bu bağlamda, işletmelerin yaşanan dijital dönüşüm süreçlerinde kullandıkları dijitalleşme ve Endüstri 4.0 enstrümanlarından ne denli faydalandıkları, örgüt içi yaşanan bu dijital değişim karşısında adaptasyonun nasıl sağlandığı, ne gibi faydalar ve engeller ile karşılaştıklarının belirlenmesi istenmektedir. Böylelikle dijital dönüşüm sürecine girecek veya bu sürecin daha başında olan işletmelere bir yol gösterilmesi hedeflenmektedir. Çalışmada önce dijital dönüşümün genel boyutları, dijital dönüşüm uygulamaları, örgütsel değişim ve dijital dönüşümde örgütsel değişim konuları ele alınmaktadır. Sonra, dijital dönüşümle alakalı 13 soruluk nitel araştırma yöntemi kullanılarak hazırlanan yarı yapılandırılmış bir görüşme formu ile örneklem olarak seçilen Antalya ilinde faaliyet gösteren 4 firmadan 8 katılımcının görüşleri alınarak veriler elde edilmiştir. Katılımcıların seçimi ise dijital dönüşüm alanında bilgi sahibi olan ve işletme içerisinde bu dönüşümün bizzat içerisinde olan çalışanlarla gerçekleşmiş olup ölçüt örnekleme yönteminden faydalanılmıştır. Toplanan veriler çoklu durum analizi yöntemiyle incelenmiş ve işletmelerin dijital dönüşüm uygulamalarının kullanımında özellikle kurumsal kaynak planlaması ve yönetim bilgi sistemi uygulamalarının kullanıldığı sonucuna varılmıştır. Öte yandan incelenen firmaların çalıştıkları sektörlere göre diğer dijital dönüşüm enstrümanlarının kullanımında farklılıklar olduğu sonucuna varılmıştır. Fiziksel üretim yapan firmaların genel anlamda bütün Endüstri 4.0 uygulamalarını kullanmayı hedefledikleri gözlenirken; diğer firmalar büyük veri, bulut bilişim ERP sistemleri ve YBS sistemleri gibi teknolojileri kullandıkları gözlemlenmiştir. Çalışmadan elde edilen bir diğer sonuç ise; işletmelerin dijital dönüşüm süreciyle beraber yaşanan örgütsel değişimde çalışanların adaptasyonunu örgüt içi eğitimlerle yaptıkları sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Today, digitalization and technological developments affect all structures within the organization.The information technologies used by organizations in their own structures increase theircompatibility and efficiency with the structure of the organization. Therefore, especially information technologies, organizational structures and business applications are an important researchresource. In this study, the effects of digital transformation processes on business practices, business processes and models and organizational structure are examined. In this context, it is requested todetermine how much digitalization and Industry 4.0 instruments used by enterprises in the digital transformation processes, how adaptation is achieved in the face of this digital change experienced within the organization, and what benefits and obstacles they face. In this way, it is aimed to show a way to businesses that will enter the digital transformation process or are at the beginning of this process. In the study, the general dimensions of digital transformation, digital transformation practices, rganizational change and organizational change in digital transformation are discussed first. Then, data were obtained by taking the opinions of 8 participants from 4 companies operating in Antalya province selected as a sample with a semi-structured interview form prepared sing a qualitative research method with 13 questions related to digital transformation. The selection of the participants was carried out with the employees who have knowledge in the field of digital transformation and who are personally involved in this transformation within the enterprise, and the criterion sampling method was used. The collected data were examined by multiple situation analysis method and it was concluded that Enterprise Resource Planning(ERP) and Management Information System(MIS) applications are used especially in the use of digital transformation applications of enterprises. On the other hand, it has been concluded that there are differences in the use of other digital transformation instruments by the companies studied according to the sectors they work in. While it is observed that companies engaged in physical production aim to use all Industry 4.0 applications in general; it has been observed that other companies use technologies such as big data, cloud computing ERP systems and MIS systems. Another result achieved from the study is; It is concluded that the adaptation of the employees in the organizational change experienced by the digital transformation process of the enterprises is done with in-organization trainings.