Dijital dönüşüme karşı çalışanların tutumlarını etkileyen faktörlerin incelenmesi
A study to investigate the factors affecting employee attitudes towards digital transformation
- Tez No: 702538
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÜNGÖR HACIOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 67
Özet
Araştırma kapsamında endüstri 4.0 ve bağlantılı kavramlar ile dijital dönüşüm kavramları ve dijital dönüşüme açıklığı etkileyen faktörler ele alınmaktadır. Bu bağlamda üretim firmalarında çalışanların dijital dönüşüme açıklığa yönelik davranışsal, duygusal ve bilişsel tutumlarını etkileyen örgütsel ve kişisel faktörler incelenmiştir. Bu amaca yönelik olarak oluşturulan hipotezler, üretim firmalarında çalışan 156 iş görenden yapılandırılmış anket ile toplanan veriler ile test edilmiştir. Sonuçlar göstermektedir ki, örgüt kültürü davranışsal ve duygusal tutumlar üzerinde etkiye sahip olmamaktadır. Stratejik bilinç ve yenilikçilik faktörlerinin duygusal tutum üzerinde bir etkisi bulunmazken, davranışsal tutumu pozitif yönde etkiledikleri tespit edilmiştir. Çalışan yetkinliğinin ise dijital dönüşüme karşı davranışsal tutum üzerinde bir etkisi bulunmazken, duygusal tutumu pozitif yönde etkilediği tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Within the scope of the research, industry 4.0 and related concepts, digital transformation concepts and factors affecting openness to digital transformation are discussed. In this context, organizational and personal factors affecting the behavioral, affective and cognitive attitudes of employees in manufacturing companies towards openness to digital transformation were examined. The hypotheses created for this purpose were tested with the data collected by a structured questionnaire from 156 employees working in manufacturing companies. The results show that organizational culture does not have an effect on behavioral and affective attitudes. While strategic awareness and innovativeness factors don't have an effect on affective attitude, it was determined that they have a positive effect on behavioral attitude. While employee competence doesn't have an effect on behavioral attitude towards digital transformation, it was determined that it positively affects affective attitude.