Alışveriş merkezlerinde tüketici tercihleri üzerine bir alan araştırması
A study on cunsumer preferences in shopping malls
- Tez No: 542895
- Danışmanlar: PROF. DR. ÇAĞATAN TAŞKIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 110
Özet
Alışveriş merkezleri, tüketicilere daha konforlu alışveriş imkanı sunan ve bunun yanında sosyal etkileşim ortamı sağlamak amacıyla tasarlanmış, bünyelerinde çeşitli mağazalar barındıran ticaret merkezleridir. Günümüzde tüketiciler yoğun çalışma temposu içerisinde alışveriş yapmak için çok fazla zaman harcamayı tercih etmemektedirler. Alışveriş merkezleri, tüketicilere bir defada toplu alışveriş yapma imkanı sunmaktadır. Bu çalışmanın amacı alışveriş merkezlerinden alışveriş yapan tüketicilerin profillerini çıkarmak ve alışveriş merkezlerinde memnuniyetleri etkileyen faktörleri ve aralarındaki ilişkileri ortaya koymaktır. Bu bağlamda Bursa ilinde 18 yaş ve üzeri 341 kişinin katılımıyla anket uygulaması gerçekleştirilmiştir. Yapılan çalışmanın sonucunda maddi tasarruf, ürün seçimi, kolaylık/elverişlilik ve kişiye özgü ürün değişkenlerinin faydacı alışveriş değerini olumlu yönde etkilediği, eğlence, ürün araştırması, aidiyet duygusu ve sosyal statü değişkenlerinin hazcı alışveriş değerini olumlu yönde etkilediği, faydacı ve hazcı alışveriş değerlerinin müşteri memnuniyetini olumlu yönde etkilediği sonuçlarına varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Shopping malls are commercial centers that offer more comfortable shopping opportunities to consumers and also have a variety of stores designed to provide a social interaction environment. Nowadays, consumers do not prefer to spend a lot of time to shop in busy working time. Shopping centers offer consumers the opportunity of buying more things at one time. The aim of this study is to find out the profiles of consumers who shop from shopping centers and to reveal the factors affecting satisfaction among shopping centers and the relationships among them. In this context, the survey was conducted with the participation of 341 people aged 18 and over in Bursa. As a result of this study, monetary saving, product selection, convenience, customized product have a positive effect on utilitarian value, entertainment, exploration, place attachment, social status have a positive effect on hedonic value, utilitarian value and hedonic value have a positive effect on customer satisfaction.