Celebrity marketing and effects on consumer buying decision
Pazarlamada ünlü kullanımının tüketici satınalma kararlarına etkisi
  1. Tez No: 542896
  2. Yazar: BURCU BULUT ASUTAY
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ KAZIM SELÇUK TUZCUOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Reklamcılık, Advertising
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Pazarlama İletişimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Pazarlama İletişimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
Mevcut çalışma, pazarlamada ürün kullanımının tüketicilerin satın alma kararlarına etkisini araştırmaktadır. Günümüzün yüksek rekabetli pazarlama piyasasında markalar fark yaratabilmek için farklı stratejiler kullanmaktadırlar ve ünlü kullanımı bu stratejilerin en etkilileri arasındadır. Ünlü kullanımını bir pazarlama stratejisi olarak kullanan markalar, tüketicinin söz konusu ünlüyle ürünlerini özdeşleştirmesini ve ürünle bu bağlamda bir ilişki kurulmasını amaçlamaktadır. Bu çalışma kapsamında, tüketicilerin farklı demografik özelliklerinin reklamlarda ünlü kullanımına yaklaşımları üzerindeki etkileri incelenmiştir. Sonuçlar ürün, ünlü ve hedef müşteri kitlesi arasında iyi bir eşleşme olduğu sürece ünlü kullanımının başarılı olacağını doğrular niteliktedir. Demografik faktörler içinde sadece yaşın anlamlı bir etkisi bulunmuş ve genç tüketicilerin (18-35 yaş) reklamlarda ünlü kullanımından daha fazla etkilendiği tespit edilmiştir. Bu noktada, gençler reklamlarda ünlü kullanımından daha fazla etkilendiği için, reklamlarda genç müşteri kitlesine hitap eden ünlüleri kullanmanı iyi bir pazarlama stratejisi olduğu söylenebilir. Ayrıca reklamlarda kullanılan ünlülerin öne çıkan özelliklerinin de ünlü kullanımına yönelik yaklaşım üzerinde anlamlı bir etkisi olduğu bulunmuştur. Burada en önemli ünlü özelliği, fiziksel çekicilik olarak ortaya çıkmıştır; bu da reklamlarda genellikle çekici ünlülerin kullanılıyor olmasını açıklamaktadır. Ek olarak, tüketicilerin zekayla güvenilirliği, fiziksel çekicilikle de popülerliği birbirine yakın algıladıkları ve bu kavramları zihinlerinde bağdaştırdıkları ortaya konulmuştur. Bu durumda, gelecek pazarlama kampanyalarında, güvenilirliği vurgulanmak istenen bir ürünün reklamındaki ünlünün zekasına da vurgu yapmak iyi bir öneri olabilir. Yine benzer şekilde, popülerliği vurgulanmak istenen bir ürünün reklamında kullanılan ünlünün fiziksel çekiciliğe sahip olmasına da dikkat edilmesi yerinde bir öneri olarak sunulabilir.
Özet (Çeviri)
The present study aimed to discuss the effect of celebrity marketing on customer purchase decisions. In today's competitive marketing industry, due to the high needs of differentiation, consumers are required to bear certain personality traits and images. One of the most effective ways of expressing this is the strategy of introducing this product/service with a celebrity that can overlap with the product. Marketing communicators are trying to create a personality that is associated with their products or brands, and easiest way to achieve this is to match the product with a celebrity. In the scope of the current study, it is investigated how different demographic factors affect people's attitude towards celebrity endorsement. Results verify that celebrity endorsement is successful as long as there exists a good match between product, celebrity and target consumers. It is found out that only age has a significant effect on celebrity endorsement, and people at younger ages (18-35) are more affected from celebrity endorsement in advertisements. Here, an important implication for future marketing strategies is to conduct campaigns that include celebrities that target young consumers' population, as they are more open to be affected from celebrity endorsement. It is also found out that properties of celebrities who are used in advertisements have a significant effect on attitude towards celebrity endorsement. Physical attractiveness is seen as the most important property, which explains why attractive celebrities are usually used in the majority of the advertisements. Consumers perceive intelligence and trustworthiness, and also popularity and physical attraction close to each other and relate these to each other, in their minds. So, in future marketing campaigns, it would be a good advice to also emphasize intelligence of a celebrity whenever it is required to create the perception of trustworthiness for a brand. Similarly, it is a good idea to also consider the physical attraction of a celebrity whenever it is required to create the perception of popularity for a brand.