The mediating effect of customer satisfaction and trust between servqual and customer loyalty in e-commerce
Müşteri memnuniyeti ve arasındaki güven ortam etkisi e-ticarette hizmet ve müşteri sadakati
  1. Tez No: 542909
  2. Yazar: NOOR AMJAD SHMLAK
  3. Danışmanlar: DR. MURAT ÇİNKO
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İletişim Bilimleri, Communication Sciences
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 104
Özet
E-ticaret işletmeleri şu anda çevrimiçi dünyada önemli bir rekabet gücü nedeniyle büyük zorluklarla karşı karşıyadır. E-ticarette müşteri memnuniyeti, güven ve sadakat davranışlarını yönetmek, başarılı e-işletmelerin kurulmasında önemli bir rol oynamaktadır. B2C e-ticaretindeki hızlı büyümeden bağımsız olarak, çalışmalar eticaretin müşterileri korumak için uğraştığını ve yeni müşteri edinme masraflarının aşırı olduğunu göstermektedir. Ayrıca, Körfez'de müşteri memnuniyetinin, e-ticarette güvenin ve sadakatin belirleyicilerini araştıran araştırmalar yeterince büyük değildir. Buna göre, bu araştırmanın temel amacı, Suudi Arabistan'da e-müşteri sadakati ile kullanıcı ara yüzü kalitesi, bilgi kalitesi, algılanan güvenlik ve gizlilik arasındaki emüşteri memnuniyeti ve güvenin oynadığı rolü araştırmaktır. Çalışma, üç yapı arasındaki korelasyonu göstermek için önceki araştırmalardan alınmış bir modeli tasvir etmektedir; Müşteri memnuniyeti, e-ticarette güven ve sadakat. Suudi Arabistan'da online alışveriş kullanan müşteriler arasında kendi kendine yapılandırılmış bir çevrimiçi anket dağıtıldı. Bulgular, müşteri memnuniyetinin, hem bilgi kalitesi hem de algılanan güvenlik arasında, e-ticarette müşteri sadakati ile tam bir arabulucu değişkeninin rolünü oynadığını vurgularken, müşteri güveni, bilgi kalitesi ve müşteri sadakati arasında tam bir arabulucu olmakla birlikte, algılanan güvenlik arasındaki kısmi aracı değişkenidir. ve B2C e-ticaret bağlamında müşteri sadakati. Katılımcıların çoğunluğu yüksek gelirli ve yüksek eğitimli yetişkinler iken.
Özet (Çeviri)
E-commerce businesses are currently facing immense amount of challenges because of substantial competitiveness in the online world. Administering customer satisfaction, trust, and loyalty behaviours in e-commerce play an essential role in establishing successful e-businesses. Regardless of the expeditious growth in B2C e-business, studies indicate that e-business are struggling to retain customers and the expense of acquiring new customers is excessive. Moreover, researches that investigate the determinants of customer satisfaction, trust and loyalty in e-commerce in the Gulf are not considerably enough. Accordingly, the key objective of this research is to investigate the role played by e-customer satisfaction and trust between user interface quality, information quality, perceived security and privacy with e-customer loyalty in Saudi Arabia. The study portrays a model that is drawn from previous researches to illustrate the correlation between the three constructs; customer satisfaction, trust and loyalty in e-commerce. A self-structured online questionnaire was distributed among customers in Saudi Arabia that use online shopping. Findings highlight that customer satisfaction plays the role of a full mediator variable between both information quality and perceived security with customer loyalty in ecommerce, whereas customer trust is a full mediator between information quality and customer loyalty, but a partial mediator variable between perceived security and customer loyalty in B2C e-commerce context. Whereas the majority of respondents were adults who have high-income and are highly educated.