Preterm yenidoğanlarda mekanik ventilasyon sırasında inspire edilen gazın ısı ve nem ölçümünün fizyolojik parametrelere etkisi
The effect of temperature and humidity measurement of inspired gas on the physiological parameters of preterm newborns receiving mechanical ventilation therapy
  1. Tez No: 542910
  2. Yazar: SEMA BAYRAKTAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SERAP BALCI
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hemşirelik, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Nursing, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 111
Özet
Araştırma, preterm yenidoğanlara mekanik ventilasyon (MV) sırasında verilen gazın ısı ve nem değerlerinin fizyolojik parametreler üzerine etkisini belirlemek amacıyla tek gruplu ön test-son test yarı deneysel bir tasarım olarak gerçekleştirildi. Araştırmanın evrenini İstanbul Üniversitesi Istanbul Tıp Fakültesi Hastanesi Yenidoğan Yoğun Bakım Ünitesi'nde (YYBÜ) yatan bebekler, örneklemini ise Eylül 2017 - Ağustos 2018 tarihlerinde yenidoğan yoğun bakım ünitesinde yatan, örneklem seçim kriterlerine uyan toplam 23 preterm bebek oluşturdu. Veriler“Veri Toplama Formu”ve havanın nem ve ısısını ölçen“nem ısı tranmitter cihazı”ile toplandı. Çalışmaya alınan preterm bebekler ilk önce girişim I (Gaz ısısı: 38C), daha sonra girişim II (Gaz ısısı: 39C) grubunda izlendi. Verilerin karşılaştırılmasında Wilcoxon signed rank testi, Friedman testi, çoklu regresyon analizi ve basit regresyon testi kullanıldı. Girişim I ve II uygulamalarında bebeklerin fizyolojik parametreleri değerlendirildi. Buna göre girişim II (39C) grubundaki bebeklerin sadece KTA ortalamasının anlamlı düzeyde daha yüksek olduğu (p.05).
Özet (Çeviri)
This study was performed as a single-group pre-test-posttest as a quasi-experimental design in order to determine the effect of heat and humidity values of gas given to preterms during MV on physiological parameters. Universe of the study was composed of preterm newborns of ≤34 weeks to be followed up in incubator at Istanbul University Hospital between Sept 2017- August 2018. The sample of the study is of 23 babies due to the fact that there could be case losses. Data were collected by 'a humidity and temperature device' and collection form by data collection form. The infants included in the study were first seen in group I(380C) and then in group II(390C). Wilcoxon signed rank, Friedman, multiple regression analysis and simple regression test were used to compare the data. Physiological parameters of infants in groups I and II were evaluated. It was seen that mean heart rate was significantly higher in babies in group II only (p.05).