Growth of digital financial products and services: A research on the expansion of Fintech services and solutions in Turkey
Dijital finansal ürün ve hizmetlerin büyümesi: Türkiye'de Fintech hizmet ve çözümlerinin genişlemesi üzerine bir araştırma
  1. Tez No: 542916
  2. Yazar: ELİF BİLGİÇ
  3. Danışmanlar: DR. SABA GAMZE ORAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bankacılık, İşletme, Banking, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yönetim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İnovasyon, Girişimcilik ve Yönetim Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 122
Özet
Son yıllarda finansal teknolojilerde meydana gelen hızlı gelişmeler hem dünyayı hem de Türkiye'yi oldukça etkilemektedir. Finansal hizmetlerin daha hızlı ve kolay sağlanabilmesi için Fintech olarak adlandırılan bu yeni teknoloji kişilerin, kurumların hayatına hızla entegre olmaya başlamıştır. Bu gelişmenin etkisinin, ülke ekonomimiz üzerinde fintech aracılığı ile daha da hızlı olacağı görülmektedir. Ekonomimiz fintech ile hızlı bir büyüme ivmesi kazanacaktır. Finansal hizmetler alanında yer alan ürün ve hizmetlerin kalitesinin ve çeşitliliğinin artması, fintech ekosistemimizin büyümesi ve fintech çözümlerinin çoğalması ile sonuçlanacaktır. Türkiye'nin sahip olduğu güçlü ve yenilikçi finans sektörü, bilgi teknolojileri ile yetişen genç nüfusu fintech alanında ülkemizin ciddi avantajlar elde edebileceğini göstermektedir. Yaşanan teknolojik gelişmeler, değişen müşteri alışkanlıkları, var olan sektörlerin yapısının farklılıklar yaratarak kalıcı olabileceğini göstermektedir. Özellikle bankacılık sektöründe bu durum ciddi bir şekilde hissedilmektedir. Son yıllarda Türk bankacılık sektöründe yaşanan kartlı ödeme sistemlerinde meydana gelen gelişmeler, mobil teknolojilerin yoğun olarak kullanılmaya başlanması fintech alanında ciddi gelişmelerin yaşanmasına sebep olmuştur. Dünyada yaşanan ilerleme ve gelişmeleri takip edebilmek, bu gelişmelere katkıda bulunabilmek için fintech alanını özellikle bankacılık sektöründe aktif olarak değerlendirebilmek oldukça önemlidir. Finansal teknolojilerde yaşanan gelişmeler tüketicilerin finansal hizmetlere daha kolay erişebilmesine imkan vermektedir. Özellikle internet bankacılığı ve mobil bankacılıkta meydana gelen kullanıcı sayısının artışı fintech teknolojilerinin başarısını göstermektedir. Çünkü gelişen teknoloji ile değişen finansal hizmetler çok farklı bir müşteri profili oluşmasına sebep olmuştur. Bu müşteri profili geçmişe kıyasla finansal hizmetleri daha kolay kullanabilen, internet üzerinden banka şubelerine gitmeden tüm ödemelerini yapabilen, nakit para yerine ağırlıklı olarak kart tercih eden, hatta kart yerine akıllı cep telefonları aracılığı ile mobil temassız kartlı ödeme kullanabilen bir yapıdadır. Son yıllarda Fintech teknolojilerinin gelişmesi ve internet bankacılığı kullanıcı sayısının yükselmesi, akıllı telefonların finans sektöründe kullanımının yaygınlığının artması ile birçok bankanın ürün olarak müşterilerine sunduğu mobil temassız kartlı ödeme hızla kullanıcı sayısı ve hacmini artırmaya başlamıştır. Bu çalışmanın amacı finans sektöründe birkaç yıldır var olan bu ürünü kullanan müşterilerin yaklaşımının elektronik hizmet kalitesi aracılığı ile değerlendirebilmektir. Çalışma yapılırken E-S-Qual ölçeği kullanılarak mobil temassız kartlı ödeme ürününün elektronik hizmet kalitesi müşterilerin memnuniyetinin önemi açısından değerlendirilecektir.
Özet (Çeviri)
The rapid developments in financial technologies in recent years have a significant impact on both the world and Turkey. This new technology, called fintech, is rapidly becoming integrated into the lives of individuals and institutions in order to provide faster and easier financial services. The impact of this development on our country's economy will be even faster through fintech. Our economy will gain fast growth momentum with fintech. The increase in the quality and diversity of the products and services in the field of financial services will result in the growth of our fintech ecosystem and the proliferation of fintech solutions. Turkey's strong and innovative financial sector shows that our country can gain serious advantages in fintech, the young population that grows up with information technologies. The technological developments, changing customer habits and the structure of existing sectors show that they can be permanent by creating differences. Especially in the banking sector, this situation is felt seriously. In recent years, developments in card payment systems in the Turkish banking sector, the introduction of intensive use of mobile technologies has led to serious developments in the field of fintech. In order to be able to follow the developments and to contribute to these developments in the world is very important to be able to evaluate the fintech area actively in the banking sector. Developments in financial technologies allow consumers to access financial services more easily. Especially the increase in the number of users in internet banking and mobile banking shows the success of fintech technologies. Because changing financial services with developing technology has caused a very different customer profile. This customer profile uses mobile contactless card payment via mobile phones, which can use financial services more easily than in the past, can make all payments without going to bank branches on the internet, mainly uses cards instead of cash, and even uses mobile contactless cards instead of Cards. In recent years, the development of fintech technologies and the increasing number of internet banking users, the widespread use of smart phones in the financial sector, and the mobile contactless card payment offered by many banks as a product, have rapidly started to increase the number and volume of users. The purpose of this study is to evaluate the approach of customers using this product which has existed in the financial sector for several years through the quality of the electronic service. The electronic service quality of the mobile contactless card payment product will be evaluated in terms of the importance of customer satisfaction by using E-s-qual scale.