A comparative study on spatial perception in real and virtual office environments under different lighting conditions
Farklı aydınlatma koşullarında gerçek ve sanal ofis ortamının mekan algısı üzerine karşılaştırmalı bir çalışma
- Tez No: 542915
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SEMİHA YILMAZER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İç Mimari ve Dekorasyon, Interior Design and Decoration
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
- Enstitü: Ekonomi ve Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İç Mimarlık ve Çevre Tasarımı Ana Sanat Dalı
- Bilim Dalı: İç Mimari Tasarım Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 117
Özet
Bu çalışmanın amacı, gerçek ve sanal ofis ortamının insanlar üzerinde yarattığı algıyı farklı renk sıcaklıkları altında karşılaştırmalı olarak incelemektir. Bu araştırmada görsel olarak aynı gerçek ve sanal ortam, bireysel ofis ortamı üzerinden değerlendirilmiştir. Altmış katılımcıyla yapılan deney, tam ölçekli ofis düzeneği ile gerçek ortamda ve görsel olarak aynı düzeneğin Unity 3D programı kullanılarak üçüncü boyuta çıkarılmış haliyle sanal ortamda gerçekleştirilmiştir. Bu iki ortam, 4000K (soğuk beyaz ışık) ve 6500K (günışığı) renk sıcaklıkları altında değerlendirilmiştir. Bilkent Üniversitesi İç Mimarlık ve Çevre Tasarımı Bölümü' ndeki ofis odası, deney koşullarına uygun hale getirilerek kullanılmıştır. Gerçek ve sanal ofis ortamlarını tecrübe eden katılımcılara, mekan algısını değerlendirmek için anket çalışması yapılmıştır. Ankette, zıt kutuplu on iki sıfat çifti anlamsal farklandırma methodu ile katılımcılara sorulmuştur. Bu çalışmanın sonuçlarına göre; her iki renk sıcaklığı altında da gerçek ve sanal ortamdaki algı, 12 sıfat çiftinin yarısından fazlası için benzerlik göstermiştir. Her iki renk sıcaklığında da anlamlı farklılık gösteren sıfat çiftleri şunlardır; alışılmış-alışılmışın dışında, dinamik-statik, ferah-sıkışık ve uyumlu-uyumsuz. Ayrıca katılımcılar iki renk sıcaklığı içinde, gerçek ortamı daha ferah, uyumlu ve alışılmış, sanal ortamı ise daha dinamik olarak algılamışlardır. İki sıfat çiftine –fonksiyonel-fonksiyonel olmayan (4000K) ve resmi-resmi olmayan (6500K)- farklı renk sıcaklıklarının altında farklı reaksiyon göstermişlerdir. Katılımcıların cevapları doğrultusunda, 4000K (soğuk beyaz ışık) ve 6500K (günışığı) mekan algısı üzerindeki etkisi bir değişken olarak kaydedilmemiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of study iş to conduct a comparison between real and virtual environments from the spatial point of view under different lighting conditions. In this study, visually same office environments were created in real environment (RE) as well as in virtual environments (VE) in order to be able to observe only the perception between the two environments. The experiment was conducted in full-scale office environment and virtual environment by using Unity 3D program with participating of sixty people. These environments were appraised under 4000K (cool white light) and 6500K (daylight) lighting color temperatures. An office room in Bilkent University and Environmental Design building was used to carry out the experiments. The participants were asked to experience the environments firstly, later on they were as requested to answer the previously prepared questionnaire with semantic differential scale. As a result of this study one can say that the perceptions of both environments RE and VE were similar to some extend in more than half of the 12 adjective pairs under both color temperature. Adjectives such as usual-unusual, dynamic-static, spacious-confined and harmonious-discord demonstrated significant differences for both environments. Moreover, participants perceived real environment more spacious, usual, harmonious and less dynamic than virtual environment under both lighting conditions. Only the functional-nonfunctional and formal-informal adjective pairs behaved significantly different under 4000K and 6500K respectively. There were no significant effects of color temperatures in real and virtual environments.