Age differences in inattentional blindness to emotional unexpected stimulus
Duygu yükü olan beklenmedik uyaran için dikkatsizlik körlüğünde yaş farkları
- Tez No: 542928
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SİMAY İKİER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Bilişsel Nöropsikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
Dikkatsizlik körlüğü, dikkatin başka bir göreve, olaya veya nesneye yönlendirilmesi nedeniyle açıkça görünür olsa bile beklenmedik bir uyaranı fark edememe olarak tanımlanır. Önceki birkaç çalışma dikkatsizlik körlüğünde yaş farklarını incelemiş ve orta yaş üstü yetişkinlerde dikkatsizlik körlüğünün gençlere göre daha fazla görüldüğünü göstermiştir. Son zamanlardaki çalışmalar, orta yaş üstü erişkinlerin dikkat gibi bilişsel süreçlerinin, uyaranların duygusal değerlerinden etkilendiğini ortaya koymuştur. Bu çalışmalar, orta yaş üstü yetişkinlerin nötr ve olumsuz uyaranlardan ziyade olumlu uyaranlara dikkat etme eğiliminde olduklarını göstermiştir. Ayrıca, orta yaş üstü erişkinlerde dikkatsizlik körlüğü çalışmaları literatürde nispeten yeni olup bu konuda yeterli çalışma bulunmamaktadır. Bilgimiz dahilinde beklenmedik uyaranın duygusal değerinin etkisi orta yaş üstü yetişkinlerde henüz araştırılmamıştır. Tüm bunların ışığında, bu çalışmanın amacı, farklı duygu yüküne sahip (olumlu ve olumsuz) beklenmedik uyaranların dikkatsizlik körlüğünü etkileyip etkilemediğini ve beklenmedik uyaranın duygu yükü nedeniyle dikkatsizlik körlüğünde yaşa bağlı farklılıkların olup olmadığını araştırmaktır. Çalışmaya 30 genç yetişkin (18-24 yaş arası) ve 30 orta yaş üstü yetişkin (60-70 yaş arası) olmak üzere toplam 60 gönüllü katılmıştır. Dikkatsizlik körlüğü görevinde olumlu beklenmeyen uyaran (gülümseyen yüz) ve olumsuz (somurtan yüz) beklenmeyen uyaran kritik aşama ve tam-dikkat aşamasında katılımcılara eş zamanlı olarak sunulmuştur. Tüm katılımcılardan bilişsel bozukluk ve duygu durum ölçen testleri doldurmaları istenmiştir. Bulgular, daha önceki çalışmalarda olduğu gibi, orta yaş üstü yetişkinlerin, genç yetişkinlere göre daha fazla dikkatsizlik körlüğü gösterdiğini ortaya koymuştur. Ancak, beklenmedik uyaranın duygu yükü dikkate alındığında bu bulgu değişmektedir. Olumlu ve olumsuz beklenmedik uyaranların fark edilme sıklığı her iki yaş grubu için de benzer düzeydeydi. Buna ek olarak, orta yaş üstü yetişkinler tarafından tespit edilen beklenmedik uyaranın %86'sı olumlu ve %14'ü olumsuzdu. Bu durum orta yaş üstü yetişkinlerin dikkatlerini olumsuz beklenmeyen uyarandan ziyade olumlu beklenmeyen uyarana yönlendirdiğini göstermektedir. Genç yetişkinler tarafından tespit edilen beklenmeyen uyaranların %73'ü olumlu ve %27'si olumsuzdu. Yani, genç yetişkinler sayısal olarak olumsuz beklenmeyen uyarandan daha fazla olumlu beklenmeyen uyaran tespit etmişlerdir, ancak olumluluk etkisi orta yaş üstü yetişkinlerde olduğu kadar büyük değildi. Bu sonuçlar, Sosyo-duygusal Seçicilik Kuramı çerçevesinde ortaya atılan Olumluluk Etkisi ile açıklanabilir. Orta yaş üstü yetişkinlerin dikkatlerini olumsuzdan, olumlu uyaranlara doğru yönlendirmeleri, bir duygu düzenleme yolu olabilir. Bu durum, çalışmada elde edilen ve orta yaş üstü yetişkinlerin genç yetişkinlere göre daha olumlu ve daha düşük olumsuz duygu durumda olduklarını gösteren ölçümlerle de desteklenmektedir.
Özet (Çeviri)
Inattentional blindness (IB) is defined as the inability to recognize an unexpected stimulus (US), even if it is clearly visible; because attention is directed to another task, event, or object. Previous few studies investigated age effects on IB and indicated that older adult' IB rate increases with aging. Recent studies have revealed that cognitive processes such as the attention of older adults are affected by the emotional values of stimuli. These studies have shown that older adults tend to pay attention to positive stimuli rather than neutral and negative stimuli. In addition, IB studies with older adults are relatively new in the literature and there are not enough studies in this regard. To our knowledge, there are no studies investigating age differences in the effect of emotional US on IB. Considering all these, the aim of the present study was to investigate whether the US with different emotional valence (positive and negative) influenced the IB and whether there are age-related differences in IB due to valence. A total of 60 volunteers, including 30 young adults (age between 18-24) and 30 elderly adults (age between 60-70), participated in the study. An IB task was created in which the positive (smiling face) US and negative (frowning face) US appeared concurrently in the critical trial and full-attention trial. Participants were randomly assigned to one of the two balancing conditions to perform the IB task. After each trial of the IB task, participants answered the questions about that trial. Subsequently, all participants were asked to fill out tests that measure cognitive impairment and mood. Our findings indicated that older adults showed statistically greater IB than younger adults as in previous studies. However, this finding changed when the emotional valence of US was taken into consideration. The frequency of positive and negative US detection was similar for both age groups. In addition, 86% of the US detected by older adults were positive and 14% were negative. The findings indicated that older adults directed their attention to the positive US rather than the negative US. 73% of the US detected by younger adults were positive and 27% were negative. Thus, younger adults also numerically detected more positive US than the negative US, but the positivity effect was not greater as much as in older adults. These results are consistent with age related Positivity Effect in the theoretical framework of Socioemotional Selectivity Theory. Older adults' inclination to direct their attention away from negative, towards positive stimuli can be a way of emotion regulation. This was also supported by the mood measures collected in this study, which showed a higher positive and lower negative affect for older adults than younger adults.