Özel okullarda çalışan tarih öğretmenlerinin sorunları ve çözüm önerileri
Problems and solution proposals of history teachers workiing in private schools
  1. Tez No: 542927
  2. Yazar: MEHMET ALİ ONARAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NEJLA GÜNAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
Araştırmada özel okullarda çalışan tarih öğretmenlerinin sorunları ve bu sorunlara getirilen çözüm önerilerini ortaya koymak amaçlanmıştır. Çalışmamızın, sorunların yarattığı sonuçları ortaya koyması ve bu konuda yapılacak düzenlemelere kaynak olabilmesi açısından önemli olacağı değerlendirilmektedir. Araştırmada veri toplamada nitel bir yaklaşım benimsenmiştir. Araştırmanın çalışma grubunu 2017-2018 eğitim-öğretim yılında Malatya ilinde bulunan 32 özel okulda çalışan 44 tarih öğretmeni oluşturmaktadır. Araştırmada örneklem alma yoluna gidilmemiş olup öğretmenlerin tamamına ulaşılmıştır. Araştırmanın verilerini toplamak için üç bölümden oluşan bir veri toplama aracı kullanılmıştır. Birinci bölümde“Yönerge”, ikinci bölümde“Kişisel Bilgiler Formu”ve üçüncü bölümde ise araştırmacı tarafından geliştirilmiş“Yarı Yapılandırılmış Görüşme Formu”kullanılmıştır. Araştırma için kullanılan veri toplama araçları vasıtasıyla elde edilen veriler betimsel ve içerik analizi yoluyla çözümlenmiştir. Araştırma sonucunda özel okul yönetimlerinin yalnızca öğrenci beklentilerini dikkate aldıkları, öğretmenlerin görüşlerine yeteri kadar yer vermedikleri belirlenmiştir. Ayrıca araştırmada eğitim-öğretim hizmetlerinde okul yönetimlerinin müdahaleci bir tutum sergiledikleri tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The present study aimed to reveal the problems of history teachers who work in private schools and to suggest solutions for these problems. It is thought that the current study will be important in terms of uncovering the results of the aforementioned problems and being a source for the arrangements to be made in this respect. A qualitative approach has been adopted in this research. The study group consists of 44 history teachers working in 32 private schools in Malatya province in 2017-2018 school year. No sampling was made in the research; rather, all of the teachers in Malatya province were reached and included in the study. A data collection tool consisting of three parts was used to collect the data of the study. In the first part,“Instruction”, in the second part“Personal Information Form”and in the third part“Structured Interview Form”developed by the researcher were used. The data obtained through the data collection tools were analyzed by descriptive and content analyses. As a result, it has been found out that private school administrations only take into account students' expectations and do not give enough place to teachers' opinions. In addition, it has been determined that private school administrations have an interventionist attitude in the education and training services.