Inattentional blindness in older adults under stereotype threat
Stereotip tehdidi altındaki orta yaş üstü bireylerde dikkatsizlik körlüğü
  1. Tez No: 634303
  2. Yazar: UTKU ÖZGEN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SİMAY İKİER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilişsel Nöropsikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 69
Özet
Bireylerin belirli bir görevle meşgulken beklenmeyen bir uyaranı fark edememesi dikkatsizlik körlüğü olarak tanımlanır. Bireyler yaşlandıkça dikkatsizlik körükleri artar. Yaşlanmanın beraberinde gelen stereotipler, yani yaşlılıkla ilgili olumsuz basmakalıp düşünceler, stereotip tehdidine sebep olarak performansı düşürür. Geçmiş bulgular, stereotip tehdidinin dikkat görevlerinde ket vurmayı düşürdüğünü ve dikkat kontrolünü azalttığını ortaya koymuştur. Stereotip tehdidi, ket vurmada ve dikkat kontrolünde oluşturacağı düşüşler ile birincil göreve dikkatin yönlendirilmesini olumsuz etkileyerek beklenmeyen uyaranın ketlenmesini azaltabilir, dikkatsizlik körlüğünün düşmesine sebep olabilir. Bilgimiz dahilinde, stereotip tehdidinin dikkatsizlik körlüğü üzerindeki etkisini inceleyen geçmiş çalışma yoktur. Bu araştırmanın amacı, orta yaş üstü yetişkinlerde stereotip tehdidinin dikkatsizlik körlüğü üzerindeki etkilerini incelemektir. Yaşları 59 ve 75 arasında değişen toplam 60 katılımcı tehdit ve kontrol olmak üzere iki gruba ayrılmıştır. Tehdit grubuna deneyden önce yaşlanmanın dikkat üzerinde yarattığı negatif etkileri anlatan bir makale, stereotip tehdidi oluşturmak amacı ile okutulmuştur. Kontrol grubuna ise yaşlanmanın dikkat üzerinde yarattığı nötr veya pozitif etkileri anlatan benzer bir makale okutulmuştur. İki gruptaki tüm katılımcılar dikkatsizlik körlüğü göstermiş, gruplar arasında hiçbir fark bulunamamıştır. Bu bulguların çeşitli açıklamaları tartışılmış, katılımcıların makaleleri okurken harcadıkları zihinsel çabanın dikkat kaynaklarının tükenmesine ve katılımcıların beklenmeyen uyaranı fark etmemesine neden olabileceği vurgulanmıştır.
Özet (Çeviri)
Inattentional blindness is the phenomenon in which an individual fails to consciously detect unexpected stimuli when engaged in a demanding task. As people age their inattentional blindness increases due to decreases in attentional capacity. With aging comes certain stereotypes, which are mostly negative generalizations about a group, and they result in stereotype threat, decreasing performance. In prior studies, stereotype threat was found to decrease attentional inhibition and regulation of attentional control. This in turn can result in lower inattentional blindness since individuals would not be able to regulate their attention to the primary task that is presented and properly inhibit the stimuli or events unrelated to the primary task such as unexpected stimuli. To our knowledge there is no study that investigated the effect of stereotype threat on inattentional blindness. To this end, the purpose of the present research is to investigate the effects of stereotype threat on inattentional blindness in older adults. A total of 60 participants between the ages of 59 and 75 years were divided into two groups, threat and control. The threat group read an article about aging and its detrimental effects on attention to induce stereotype threat before the inattentional blindness task. The control group read a similar article about aging and attention but with positive results for older adults. We found no differences between the two groups because unexpectedly, every participant in both groups experienced inattentional blindness. We discuss several explanations for this result, including the possibility that mental exertion caused by reading articles before the task may have depleted participants' attentional resources, resulting in inattentional blindness.