Erkek haltercilerde 10 haftalık core egzersizlerinin core kuvveti ve maksimal kuvvet üzerine etkisi
The effects of 10-week core exercises on the core strength and maximal strength in male weight-lifters
- Tez No: 542986
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FUNDA COŞKUN ÖZYOL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Spor, Education and Training, Sports
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
Yapılan çalışma erkek haltercilerde gerçekleştirilen 10 haftalık core egzersizlerinin sporcuların maksimal kuvvet ve corekuvvetleri üzerine etkisini araştırmak amacıyla gerçekleştirilmiştir. Çalışmaya Irak Halter Salonunda düzenli halter antrenmanı yapan 20 erkek sporcu, tesadüfi yöntemle 10 denek ve 10 kontrol grubu olmak üzere iki gruba ayrılarak dahil edilmiştir. Çalışmaya alınan katılımcılar halter antrenörü eşliğinde 10 hafta boyunca haftada 3 gün egzersiz programına alınmışlardır. Denek grubuna halter antrenmanına ek olarak core antrenman programı uygulanmıştır. Çalışma ve kontrol gruplarından egzersiz programı başlamadan önce ve 10 haftalık egzersiz programının sonunda olmak üzere iki kez antropometrik ölçümler (vücut ağırlığı. boy uzunluğu, bel, göğüs, kalça, biceps, uyluk ve baldır çevre ölçümleri), maksimal kuvvet ölçümleri (silkme, koparma, squat göğüse çekiş maksimal kuvvetleri) ve core kuvveti ölçümleri ( Plank, gövde fleksiyon, gövde extensiyon, lateral fleksiyon) alınmıştır. Araştırmada istatistiksel yöntem olarak deney ve kontrol gruplarının karşılaştırılmasında Mann-Whitney U testi. Egzersiz öncesi ve sonrası değişimin belirlenmesinde Wilcoxon testi uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
This study has been carried out to analyse the effect of 10 weeks of core training on sportsmen's maximum strength and core strength. The training has been completed by male weight-lifters. This study included 20 male sportsmen who train regularly at Iraq Weight Lifting Centre. 10 of those subjects were chosen randomly and they were in subject group. The other 10 of them were in controlled group, in total the study has two groups. The participants were involved in a training programme three times a week through 10 weeks with the company of a trainer. Core training programme was also applied by the subject group additionally. Antropometric measurements were taken before and at the end of the programmes from the subject and controlled groups (weight, height, waist, chest, hip, biceps, thigh and calf of the leg). Maximal Strength Measurements (clean and jerk, snatch, squad maximal strengths) and Core Strength Measurements (Plank, body flection, body extension, lateral flection) were also taken. As statistical methods, Mann-Whitney U test was utilised to compare the subject and the controlled groups. To determine the change before and after the training, Wilcoxon test was used in this study.