Farklı kuvvet antrenmanlarının erkek haltercilerde koparma ve silkme performanslarına etkisi
Observation of the effects of different strength training on the breakout and shake performance of male weightlifters
  1. Tez No: 646364
  2. Yazar: FATİH ÇAĞRI NAZİK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ KENAN IŞILDAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Spor Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 49
Özet
Bu çalışmada“Farklı Kuvvet Antrenmanlarının Erkek Haltercilerde Koparma ve Silkme Performanslarına Etkilerinin Gözlemlenmesi”amaçlanmıştır. Yaş ortalamaları; MAG: 21,50 KDAG: 20,30 yıl olan sporculara altı hafta boyunca Maksimal antrenman (MAG) ve Kuvvette Dayanıklılık antrenmanları (KDAG) deney ve kontrol gruplarına takip edilerek uygulanmıştır. Vücut ağırlığı MAG grubu ( n=10 – ön test; 74,70 son test; 75,10) KDAG' u (n=10 ön test: 70,20 – son test: 69,90) olmak üzere çalışmamızda 20 katılımcı yer almıştır. Araştırmada altı haftalık süreçte ilk ve son haftalarda vücut ağırlığı, koparma, silkme, deadlif-çekiş ve squat hareketlerinde bir maksimum tekrar ölçümleri alınmıştır. Verilerin değerlendirilmesinde SPSS 17 paket programında öncelikle verilerin normal dağılım gösterip göstermediğini incelemek amacıyla 'Shapiro-Wilk' ve 'Kolmogorov-Smirnov' testleri uygulanmıştır. Veriler normal dağılım gösterdiği için grup içi analizler 'paired sample t test' ile, gruplar arası analizler 'independent sample t test' ile yapılmış anlamlılık düzeyi p0,05), son test verilerinde gruplar arası istatistiksel olarak anlamlı fark bulunmuştur (p0,05). MAG silkme verileri incelendiğinde istatistiksel olarak anlamlı farklılıklar bulunmuştur (p0,05), son test verilerinde gruplar arası istatistiksel olarak anlamlı fark bulunmuştur (p0,05). MAG verileri incelendiğinde istatistiksel olarak anlamlı farklılıklar bulunmuştur (p0,05), son test verilerinde gruplar arası istatistiksel olarak anlamlı fark bulunmuştur (p0,05). Gruplar arası çekiş verileri incelendiğinde, ön test verilerinde gruplar arası istatistiksel olarak anlamlı bir fark bulunmazken (p>0,05), son test verilerinde de gruplar arası istatistiksel olarak anlamlı fark bulunamamıştır (p>0,05). Sonuç olarak; Elde edilen bu veriler ışığında, MAG' nun diğer antrenman grubuna karşı daha etkili bir antrenman modeli olduğu tespit edilmiştir
Özet (Çeviri)
In this study,“Observation of the Effects of Different Strength Training on the Breakout and Shake Performance of Male Weightlifters”was aimed. Average age; MAG: 21.50 KDAG: 20.30 years, Maximal training (MAG) and Endurance training (KDAG) were applied to experimental and control groups for six weeks. There were 20 participants in our study, including body weight MAG group (n = 10 - pretest; 74,70 posttest; 75,10) KDAG (n = 10 pre-test: 70,20 - posttest: 69,90). In the study, a maximum repeat measurements were taken in the first and last weeks of body weight, breakout, shake-off, deadlifting and squat movements during the six-week period. In the evaluation of the data,“Shapiro-Wilk”and“Kolmogorov-Smirnov”tests were applied in the SPSS 17 package program to examine whether the data showed normal distribution or not. Since the data showed normal distribution, in-group analyzes were performed with“paired sample t test”and intergroup analyzes were performed with an“independent sample t test”, the significance level was evaluated as p 0.05), while a statistically significant difference was found between the groups in the post-test data (p 0.05). When the MAG shake-out data were examined, statistically significant differences were found (p 0.05), while a statistically significant difference was found between the groups in the post-test data (p 0.05). When the MAG data were examined, statistically significant differences were found (p 0.05), while a statistically significant difference was found between the groups in the post-test data (p 0.05). When the deadlift data between the groups were examined, there was no statistically significant difference between the groups in the pre-test data (p> 0.05), while no statistically significant difference was found between the groups in the post-test data (p> 0.05). As a result; In the light of these data, it has been determined that MAG is a more effective training model against other training.