Aktif sporcuların beslenme durumlarının belirlenmesi
Survey on nutritional habits of active athletes
- Tez No: 40160
 - Danışmanlar: DOÇ.DR. GÜLGÜN ERSOY
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Beslenme ve Diyetetik, Spor, Nutrition and Dietetics, Sports
 - Yıl: 1995
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
 - Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
 - Sayfa Sayısı: 124
Özet
ÖZET Bu çalışmanın amacı, günde en az 1-2 saat ve haftada 5 gün antrenman yapan aktif (yarışma düzeyindeki) sporcuların beslenme durumlarını belirlemek için yapılmıştır. Çalışmaya 77 erkek, 26 kadın olmak üzere 103 sporcu alınmış ve yaptıkları spor dalının özelliğine göre dayanıklılık, kuvvet-çabuk kuvvet ve takım sporları olarak üç gruba ayrılarak değerlendirilmiştir. Sporcuların antropometrik ölçümleri (boy-vücut ağırlığı) alınarak beden kütle indeksleri (BKİ) hesaplanmış, kan hemoglobin, trigliserid, kolesterol ve kalsiyum değerlerine bakılmıştır. Beslenme durumlarının değerlendirilmesinde üç günlük gıda tüketimiyle enerji ve besin öğeleri hesaplanmış, enerjinin öğünlere dağılımı incelenmiştir. Sporcuların günlük karbonhidrat tüketimleri dayanıklılık spor dallarında önerilenden düşük, takım sporlarında ise yüksek bulunmuştur. Protein tüketimi tüm sporcularda önerilenden yüksek bulunmuş ve enerji alımı ile protein arasında pozitif ilişki (p< 0.05) saptanmıştır. Günlük yağ tüketimi ise kuvvet ve çabuk kuvvet sporlarında önerilenden yüksek bulunmuştur. Diyet ile vitamin ve mineral alımı kuvvet ve çabuk kuvvet sporlarında yer alan halter ve güreşte yeterlilik gösterirken, diğer tüm spor dallarında dengesizlik saptanmıştır. Enerji alımı ile kalsiyum ve demir alımı arasında istatistiksel açıdan anlamlı ilişki (p< 0.05) belirlenmiştir. Sporcuların günlük enerjilerinin % 29'dan fazlasını, eskrim dışında (% 45.5) akşam yemeğinde olmak üzere 5 öğüne dağıtarak aldıkları saptanmıştır. Tüm sporcularda kan kolesterol, trigliserid ve kalsiyum değerleri normal sınırlar 88içinde iken, dayanıklılık spor dallarında ve erkek voleybolcularda kan hemoglobin düzeyi alt sınırda bulunmuştur. Tüm sporcularda diyete ilave vitamin ve mineral kullanımının % 16.5, haltercilerde ise % 70 olduğu saptanmıştır. Haltercilerde ek olarak alınan bazı vitamin ve minerallerin yüksek doz olduğu belirlenmiştir. Bu çalışmanın sonuçlan, aktif sporcuların beslenmelerinin karbonhidrat ve protein yönünden yeterli, vitamin ve mineraller içeriği açısından ise yetersiz ve dengesiz olduğunu göstermiştir. 89
Özet (Çeviri)
SUMMARY The purpose of this study was to determine nutritional habits of active athletes' who train 1-2 hours daily for 5 days a week. The subjects were subdivided into endurance, strength and team sports groups. Each athletes' body mass index (BMI) was calculated by the anthropometric measurements (height-body weight) and blood samples were taken to determine the level of hemoglobin, trigliseride, calcium and cholesterol. Information on food and energy intake and energy distribution of the meals were observed by a 3- day food diary. Carbohydrate consumption of the athletes was found to be less than the recommendation for endurance type of sports and more than the recommendation for the team sports. It has found that amount of protein intake was positively correlated to the amount of energy intake (p 0.05). Amount of fat intake was higher than the recommended amount for the strength sports, while vitamin and mineral consumption was sufficient in weight lifters and wrestlers. In all three groups an insufficient vitamin and mineral consumption was found. Calcium and iron intake significantly correlated with energy intake (p 0.05). In all athletes daily energy intake was distributed into 5 meals and more than 29 % of the total energy was obtained from evening meals, except for the fencers. In fencers 45.5 % of total energy was derived from the evening meals.' 90Although all of the individuals blood cholesterol, trigliseride,calcium values were within the normal limits, in endurance type of sports and male volleyball players, blood hemoglobin leevls were at the lower end of the normal limit. Number of athletes provided vitamin and mineral supplementation was 16.5 % for the over the total number of athletes, and it was 70 % for weightlifters. In addition to diet some of the vitamin supplementation intake were found higher (megadose) than recommended level in weightlifters. In summary, the result showed that while the athletes' diet contained sufficient amount of carbohydrate, protein and fat, the vitamin and mineral contents were insufficient according to the daily recommended allowance. 91