Kemalettin Tuğcu'nun hikayelerinde söz varlığı
The vocabulary in the stories by Kemalettin Tuğcu
- Tez No: 542989
- Danışmanlar: PROF. DR. NİHAT KARAER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Dilbilim, Türk Dili ve Edebiyatı, Linguistics, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İlköğretim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sınıf Öğretmenliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 151
Özet
Bu araştırmanın amacı, Kemalettin TUĞCU tarafından yazılmış hikâyelerde yer alan söz varlığını belirlemektir. Araştırma nitel bir çalışma olup döküman incelemesi tekniğine dayalı olarak yapılmıştır. Araştırmanın çalışma materyallerini, Kemalettin TUĞCU tarafından yazılan Ana Hakkı, Ceylanlı Bahçe, Çifte Kumrular, Çingene Kızı, Çocuk Hırsızları, Dede İle Torun, Deniz Kızı, Eski Bir Masal, Gece Kuşları, Gülçin Abla, Hırdavatçı Dede, İçler Acısı, Kolsuz Bebek, Mercan Kolye, Minenin Arkadaşı, Ninelerin Ninesi, Sakat Çocuk, Son Çocuk, Şehir Çocuğu, Uğurlu Çocuk isimli 20 adet hikâye kitabı oluşturmaktadır. Araştırmada söz varlığına ait unsurlar doküman incelemesi tekniği ile tek tek bulunmuş ve türüne göre gruplandırılarak frekans tabloları oluşturulmuştur. Elde edilen bulgularla, önce her bir hikâye kendi içerisinde bir değerlendirmeye alınmıştır. Daha sonra bütün hikâyelerdeki bulgular, toplu ve karşılaştırmalı olarak değerlendirilmiştir. Araştırmanın güvenilirliğini ortaya koymak için Miles ve Huberman'a (1994) ait olan güvenirlik formülü kullanılmıştır. Hesaplama sonucunda araştırmanın güvenirliği % 88 olarak hesaplanmıştır. Araştırma sonuçlarına göre söz varlığına ait öğelerin hikâyeler arasında farklı sayı ve sıklıklarda dağıldığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The purpose of this research, it is about some citations while was written from stories by Kemalettin TUĞCU. It is based on document review technique which worked as qualitative studying materials of research, Ana Hakkı, Ceylanlı Bahçe, Çifte Kumrular, Çingene Kızı, Çocuk Hırsızları, Dede İle Torun, Deniz kızı, Eski bir Masal Gece Kuşları, Gülçin Abla, Hırdavatçı Dede, İçler Acısı, Kolsuz Bebek, Mercan Kolye, Minenin Arkadaşı, Ninelerin Ninesi, Sakat Çocuk, Son Çocuk, Şehir Çocuğu, Uğurlu Çocuk named twenty stories is formed by kemalettin tuğcu components which is about citations in this research found one by one and frequency tables are formed group by classifying. Firstly each of story evaluated in itself whith the results obtained. Afterwards, all finding these stories are evaluated as collective and comparative.To reveal reliability of research, he is used reliability formula which belong Miles and Huberman (1994).As a result of calculation, the reliability of research is calculated percents 88. According to research results components which is about citations are observed different number and frequency between stories.