Kemalettin Tuğcu'nun hikâyelerinde yer alan değerlerin alımlama estetiği kuramına göre incelenmesi
The values in Kemalettin Tuğcu's stories investigation according to the theory of reception aesthetics
  1. Tez No: 858996
  2. Yazar: CELAL NAVRUZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERDAL AKPINAR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erzincan Binali Yıldırım Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sosyal Bilgiler Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 236
Özet
Kemalettin TUĞCU, Geç Osmanlı Dönemi ve Cumhuriyet Dönemi kültürünü birleştirerek yazdığı hikâyeleriyle Türkiye'de birkaç kuşağın üzerinde derin izler bırakmış önemli bir yazardır. Kaleme aldığı hikâyelerin pek çoğu esas itibariyle çocukların severek okuduğu, çok anlamlılık ölçütüne uygun metinlerdir. Bu araştırmada Kemalettin TUĞCU'nun hikâyelerine farklı bir açıdan yaklaşılmış, metinlerde ele alınan değerler alımlama estetiği yöntemiyle incelenmiştir. Dolayısıyla yöntem bakımından nitel bir çalışmadır. Alımlama estetiği edebiyat temelli sosyal bilgiler öğretimi yaklaşımı çerçevesinde okurun rolünü ön plana çıkaran etkili bir yöntemdir. Çalışmada değerlerin araştırmacı ve öğrenciler tarafından nasıl alımlandığı ortaya konmaya çalışılmıştır. Bunun için öncelikle hikâyelerde yer alan değerler tespit edilmiştir. Daha sonra öğrencilerin hikâyelerdeki değer unsurlarını alımlamalarına ilişkin görüşleri belirlenmiştir. Son olarak araştırmacı ve öğrenciler tarafından alımlanan değerler ile sosyal bilgiler öğretim programında yer alan değerler karşılaştırılmıştır. Sonuç olarak Kemalettin TUĞCU'nun hikâyelerinde değerlere yoğun olarak yer verildiği ve bunların aynı zamanda sosyal bilgiler öğretim programında da yer alan değerlerle büyük ölçüde örtüştüğü görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Kemalettin TUĞCU is an important writer who impressed several generations in Turkey deeply with his stories that combined the culture of the Late Ottoman Period and the Republican Period. Many of the stories he wrote, in essence, are texts that children enjoy reading and meet the criteria of polysemy. In this research, Kemalettin TUĞCU's stories were approached from a different perspective, and the values discussed in the texts were examined with the method of reception aesthetics. Therefore, it is a qualitative study in terms of methodology. Reception aesthetics is an effective method that highlights the role of the reader within the framework of a literature-based social studies teaching approach. The study attempted to reveal how values are perceived by the researcher and students. For this purpose, first, the values in the stories were determined. Second, the students' opinions regarding their reception of the value elements in the stories were determined. Finally, the values received by the researcher and students were compared with the values in the social studies curriculum. In conclusion, it is understood that values are heavily included in Kemalettin TUĞCU's stories and that these values also largely overlap with the values in the social studies curriculum.