Kemalettin Tuğcu'nun elli romanında ölüm ve şiddet konusunun incelenmesi
The analysis of death and violence in Kemalettn Tuğcu?s fifty novel
  1. Tez No: 211261
  2. Yazar: NAİL GÜNEY
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. LOKMAN TURAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Türk Dili ve Edebiyatı, Education and Training, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türkçe Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Türkçe Öğretmenliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 175
Özet
Çocuk Edebiyatı'nın amacı genç bireylere kitap okuma alıkanlıı kazandırmak veonları bütün yönleriyle dengeli, salıklı kiiler olarak yetitirmektir. Fakat KemalettinTucu'nun eserlerinde karılaılan iddet, ölüm gibi balıklar; romanlarındaki kahramanlarınyürek parçalayan durumları; anne-baba, çocuk-ebeveyn arasındaki dengesiz ilikiler, köylü ileehirli arasında çekimeler, köylülerin ve kentlerde yaayan insanların, okuyucu kitlesine yanlıolarak aktarılması; kiilik, sosyal ve bilisel geliimini tamamlamamı bireyler için tehlikeleriçermektedir. Bu nedenlerden ötürü Kemalettin Tucu'nun iddet dolu romanlarının çocuklarüzerinde çok büyük zararlar yaratacaı düünülmektedir. Romanlarda yer alan ölüm ve iddetunsurlarının belirlenmesi ve psikolojik anlamda deerlendirilmesi, çocuk edebiyatı ve çocukpsikolojisine dönük bazı çalımaların yapılmasını kaçınılmaz kılmaktadır. Çalımanın önemi,Türk çocuk edebiyatı ürünlerinden olan bir yazarın romanlarını, böyle bir bakı açısıyladeerlendirilmesinde yatmaktadır. Bugüne kadar Türkiye'de çocuk edebiyatı yazarlarındanherhangi birinin eserleri çocuun psikolojisine uygunluk, ölüm ve iddet bakımındandeerlendirilmemitir. Böyle bir çalıma Türk çocuk edebiyatı incelemeleri bakımından da ilkolma özelliini taımaktadır.Romanlardaki ölüm ve iddet unsurlarını inceleyen kaynaklarda kullanılan bilgisayardestekli nicel ve nitel analiz yöntem olarak tespit edilmitir.
Özet (Çeviri)
The aim of the child literature is to fall young people into reading habit and bringthem up as stable and reliable people in every way. But the subjects faced in KemalettinTucu?s works violence and dead are characters heart-reading position in his novels, theunstable relations between mather and father, child and parents. The conflicts betweenvillager and citizen, being quoted the villagers and citizens for to reader wrongly imply hazardfort he people who couldn?t complete their personality, social and cognitive, development.Because of these facts. It is thought that violence in Kemalettin Tucu?s novels will causegreat harm to children. The determination of death and violence factors in his novels andevaluation of them psychologiconlly make inevitable to study on child literature and childpsychology. The importance of study is found in evaluation of writer?s novels of Turkishchild literature from such a point of view. There hasn?t been evaluation of any writer?s worksin Turkish child literature from the death, violence and convenient to child psychology sofar. A study like this is the first one from Turkish child literature studies point of view.