19. yüzyıl sanayi devriminden sonra gelişen sanat akımlarının grafik tasarıma etkisi
The effects of art movements that developed after 19th century indüstrial revolution on graphic design
  1. Tez No: 542997
  2. Yazar: NESLİHAN ŞAHİN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AHMET SÜREYYA KOÇTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Arel Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Grafik Tasarımı Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 156
Özet
Tarih boyunca, sanat ve tasarım her zaman birbirinden etkilenmiştir. 19. yüzyılın sonunda dünyada etkileşim sağlayan endüstri devrimi ile birlikte gelişen sanatsal hareketler sayesinde mümkün olmuştur. Bu araştırmada, sanayi devriminin etkilerini, ortaya çıkan sanat akımlarını ve zaman ile gelişen kavramlar sonucu ortaya çıkan grafik tasarımı, akımların grafik tasarıma olan etkileri araştırılmış ve yorumlanmaya çalışılmıştır. Tezin ilk bölümünde, problem durumu özetlenmiş, araştırmanın amacı ve önemi belirtilmiştir. Bu bölümde tezin sınırlılıkları, varsayımlar ve tezde geçen tanımlar açıklanmıştır. İkinci bölümde, araştırma konusuna giriş yaparak sanayi devriminin gelişim süreci ve etkileri ile ilgili açıklamalarda bulunulmuştur. İnsanların yaşam biçiminden, kültür ve inançlarından hareketle ortaya koymuş oldukları anlayışlar değerlendirilmiştir. Üçüncü bölümde, Sanayi devrimi ile beraber ortaya çıkan sanat anlayışları ve gelişim süreçleri ele alınmıştır. Resimde işlenen tarih, mitoloji, din, günlük yaşam ve manzara yorumlanarak sanatçıların duygu ve düşüncelerinin yapıtlarına yansıyan üslupları yansıtılmıştır. Dördüncü bölümde, sanayi devriminin grafik sanatına etkileri ele alınarak grafik tasarımın sanayi devrimi sürecindeki gelişimine olan etkileri, gelişen sanayi devrimi ile grafik tasarım ilişkisi ve devamında fotoğrafın bulunuşu, baskı tekniği, tipografi, arts and crafts akımı ve kelmscott basımevinin dönüşümü üzerinde durulmuştur. 19. Yüzyılın sonu ve 20. Yüzyılın başlarında grafik tasarım sürecinde oluşan hareketler ile grafik tasarımda Fransız ve İngiliz art nouveau etkileri ve hareketleri ile birlikte, Glasgow okulu, Amerikan art nouveau, secession, jugendstil, yeni nesnelcilik, sonuç ve özet şeklinde açıklamalarda bulunulmuştur. Beşinci son bölümde ise özet sunularak, çalışmanın literatüre katkısı, araştırmanın kısıtları ve geleceğe yönelik çalışma alanları üzerinde durulmuştur.
Özet (Çeviri)
1.Throughout history, art and design have influenced each other. Realize of design in recent conditions, could be possible thanks to art movements that improved in the period of Industrial Revolution which interplayed with world at the end of 19th century. In this research, I've tried to search and interpret the effects of Industrial Revolution, generated art movements and graphic design generated due to improve terms movements' influence on graphic design. In the first part of the thesis, problem status have been summarized and the aim and importance of the research have been stated. Thesis's finitude, hypothesis and mentioned definitions have been explained. In the second part, after preluding the research subject, influences and development process of Industrial Revolution have been put. People's comprehension arisen from their life styles, cultures and beliefs have been estimated. In the third part, senses of art and development processes generated with Industrial Revolution are addressed. History, mythology, region, daily life and view which are imprinted in the picture have been interpreted. Emotions and ideas of artist whose styles that reflected their works are analyzed. In the fourth part, by examining the influences of graphic design in the period of Industrial Revolution, relationship between developing industrial revolution and graphic design, afterwards invention of photography, autography, typography, arts and crafts movements transformation of Kelmscott Press have been discovered. The movements generated at the end of 19th century and the beginning of 20th century, effects of French and English art nouveau on graphic design, Glasgow School of Art, American art nouveau, secession, jugendstil, new objectivity, conclusion and summary have been explained. In the fifth and last part, the summary is submitted, this research's contribution to literature, constraints of the research and prudential fields of study have been discoursed.