Teknolojinin heykel sanatına etkileri
The effects of technology on sculpture art
  1. Tez No: 635900
  2. Yazar: YILMAZ GÜLTEKİN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ TANSEL ÇEBER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Heykel Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
Bu çalışmada tarihi İlk Çağ'a kadar giden heykel sanatının günümüze kadar olan süreçte sanat akımlarına ve sosyolojik temelli olaylara bağlı olarak değişim süreçleri incelenmiş, tarih içerisinde değişen ve gelişen tekniklerin heykelin yapılma ve tasarım sürecine etkileri araştırılmıştır. Heykel Sanatı, yüzyıllar boyunca farklı medeniyetlerin bıraktığı izlere ve üretim tekniklerinin dönemlere uygun olarak gelişen aşamalara sahiptir. Bu kapsamda araştırmada heykelde kullanılan teknik ve malzemelerde yaşanan en büyük değişikliklerin Antik Yunan Dönemi'nde ve Sanayi devriminden sonra oluşan toplum düzeninde sanat kavramının özerkleşmesi ile Modernizm Dönemi'nde ortaya çıktığını tespit edilmiştir. Sanayi Devrimi'nden sonra üretim sistemlerinin değişmesi ve gelişmesi ile 19. yüzyıldan itibaren yaşanan en büyük gelişme olan elektrikli makineleşme, 20. yüzyıldaki teknolojik gelişmelere temel oluşturmuştur. Üç boyutlu biçimlendirme makinelerinin heykel sanatına girmesi ile birlikte, sanatçının heykele olan kol gücünün azalmaya başladığı görülür. Günümüzde teknoloji heykel sanatı için, dijital heykel başlığı altında toplanabilecek yeni olanaklar getirmiştir. Günümüz teknolojisinde heykel atölyeleri gibi bilgisayar da bir heykel atölyesi hâline gelmiştir. Dijital heykelin araçları, yazılımlar ve bilgisayar donanımlarıdır. Donanımlar üç boyutlu tarama ve çıktı alma, yazılımlar ise bilgisayar ortamında modelleme ve sergileme için kullanılmaktadır. Çalışma teknoloji çağının her yanımızı bu kadar kapladığı, el becerilerinin ötelendiği, düşünce sınırlarının zorlandığı 21. yüzyılda, teknoloji sanat ilişkisini araştırmasından dolayı önemli bir araştırma niteliğindedir. Bu kapsamda çalışmanın birinci bölümünde heykel sanatını etkileyen sanat akımları kronolojik olarak ele alınmıştır. Birinci bölümde tarih öncesi çağlardan başlayarak heykelin teknik ve malzeme olarak nasıl geliştiği, modernizm heykel sanatında kullanılan malzeme tekniklerindeki gelişmeler ve antik çağdan günümüze kadar teknolojik gelişmelerin hızla yaygınlaştığı belirtilmiş olup 21. yüzyıla kadar uzanan bir süreçte incelenmiş ve bu gelişmelerin heykel sanatına etkileri değerlendirilmiştir. İkinci bölümde, üç boyutlu yazıcı teknolojilerinin tarihi ve türleri araştırılmış ve kullanım alanları sunulmuştur. Heykel sanatında üç boyutlu yazıcıların kullanımına değinilmiş, üç boyutlu yazıcı kullanan sanatçıların çalışmaları incelenmiş ve sanal dünyanın heykel sanatına olan etkileri araştırılmıştır. Üçüncü bölümde araştırılan konu ile alakalı çalışmalar gerçekleştirilmiş ve açıklanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, the change processes of the art of scolptur dating back to the First Age, depending on the art movements end sociological-based events up to the present day, the effects of the changing end developing techniques in the history of the sculpture making and design pocess were investigated. The art of sculpture has stages that have evolved over the centuries in accordance with the periods of production techniques following the traces of different civilizations. In this context, it was determined that the biggest changes in the techniques and materials used in the sculpture occurred in the Modernism Period with the aytonomy of the concept of art in the Ancient Greek Period and the social order that emerged after the lndustrial Revolution. The change and development of production systems after the industrial revolution the greatest development since the 19th century was the basis of electrical mechanization and technological developments in the 20th century. With the introduction of the three-dimensional machine into the art of sculpture, it is seen that the arm strength of the artist to the sculpture begins to decrease. Today, technology has brought new possibilities for the art of sculpture that can be gathered under the title of digital sculpture. In today's technology, like sculpture workshops, computer has become a sculpture workshop. The tools of digital sculpture are software and computer hardware. The hardware is used for three-dimensional scanning and output, and the software is used for computer modeling and display. In the 21st century, where the technology age covers us all this way, hand skills are delayed and thought limits are challenged, technology is an important research because it investigates the relationship of art. In this context, in the first part of my work, the art movements affecting the Sculpture Art are chronologically discussed. The first part describes how the sculpture developed as a technique and material starting from the prehistoric times and what was done in which periods. Developments in the material techniques used in modernism sculpture art and technological developments from antiquity to the present day have been stated to be widespread rapidly. Second Part The history and types of sculpture, three-dimensional printer technologies have been researched and their application areas have been presented. The use of three-dimensional printers in sculpture art is discussed, the works of artists using three-dimensional printers are examined and the effects of the virtual world on sculpture are investigated. İn the Third Part, studies related to the researched subject have been realized and explained.