Osmanlı tatbikatında nakid para vakıfları ve günümüz ekonomisinde uygulanabilirliği
Money foundations in Ottoman practice and application to economy
- Tez No: 54301
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. İSMAİL ÖZSOY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 150
Özet
ÖZET Vakıfların daha ilk çağlardan beri değişik şekil ve adlar altında insanların dini duygularının bir yansıması olarak ortaya çıktığı kabul edilmektedir. Ancak bizim anladığımız manada hayır ve sevap kazanmak amacıyla yapılan vakıflar İslamiyetle gündeme gelmiş ve tüm dünyaya yayılmıştır. Devletin kamu hizmetlerini karşılamada yetersiz kaldığı günümüzde eğitim ve sağlık hizmetleri devlete yük getiren organların başında gelmektedir. Son yıllarda yapılmaya çalışılan özelleştirme ile devletin küçültülmesi amaçlanmaktadır. Zira devlet ülkenin en ücra köyüne, hatta mezrasına varıncaya kadar küçüklü büyüklü eğitim ve sağlık konuşunu taşımak zorundadır. Bu ise büyük bir maliyet ve organizasyon gerektirir. Oysa Osmanlı toplumunda diğer sosyal hizmetleri yanında eğitim ve sağlık hizmetleride vakıflar tarafından yapılıyor ve böylece devlet büyük bir mali yükten kurtulmuş oluyordu. Öte yandan Osmanlı döneminde piyasanın finans ihtiyacını karşılamak amacıyla çok sayıda para vakti kurulduğunu biliyoruz. Çalışmamızda vakıf paraların günümüz ekonomik şartlarında bir finansal araç olarak kullanılabileceği, en azından Risk sermayesi sektörüne kaynak aktarabileceği konusunda bir sonuca varmış bulunuyoruz. Bunun en ideal şekli, dünyada en çok kabul görmüş özel sektör yatırım araçlarından olan Risk sermayesi (Venture Capital), İslam dünyasında aynı işlevi gören İslam bankaları (Türkiye'de Özel Finans Kurumlan) ile İslam bankası bünyesinde kurulması düşünülen para vaktinin koordineli bir şekilde çalışmasıdır. Bunu şu şekilde özetlemek mümkündür: İslam bankası bünyesinde kurulan bir vakıf, elinde bulunan nakidlerle bir portföy oluşturarak çeşitli Risk sermayesi şirketlerinin hisse senetlerini satın alır. Risk sermayesi şirketleri, elde ettikleri uzun vadeli finansman ile desteklenmesi gereken yüksek teknolojiye sahip girişimci şirketlerin hissi senetlerini satın alır. Girişimci şirketlerin büyümesine paralel olarak Risksermayesi şirketlerinin elinde bulunan hisse senetlerinin değende artacaktır. Risk sermayesi şirketleri ellerinde bulunan bu senetleri borsada yüksek fiyattan satacaklar ve büyük miktarda kâr elde edeceklerdir. Vakfin elinde bulunan ve Risk sermayesi şirketlerine ait olan senetlerde değerleneceği için vakıfda büyük miktarda kâr'a kavuşacaktır. Öte yandan vakıf, istediği zaman elindeki Risk sermayesi şirketine ait senetleri satarak başkalarını satın alabilir. Bu işbirliği ile hem vakıflar, hem İslam bankaları ve hem de Risk sermaye şirketleri kazançlı çıkacaklardır. Ana hedef ise yüksek faiz ve yüksek enflasyon vb nedenlerle zayıflamış olan özel sektör yatırımlarını, Para vakıfları-Risk sermayesi ilişkisi çerçevesinde artırmaktır.
Özet (Çeviri)
129 SUMMARY The Foundation established under different form and names at the beginning of ancient time. However, it reflected an accepted as a human religion feeling. But, the meaning of in our understanding for owing prosperity and to acguire merit in Got's sight. It is known as foundation. This foundation is started with Islamic act and distributed all over the world. Ottoman Empire was served different social services beside health and education by the foundation. Goverment did not financial support for this services. As we known that there were many financial supporting foundation during the Ottoman Empire. In our study, the result showed that the money of the foundation can support daily economic situation at the present time. At least, the money of the foundation can be support to the Venture Capital sector as a capital sources. ît can be done as Venture Capital, islamic Banks (Financial private Foundations in Turkey) with the money of the foundation with cooperative and coordination. The result can be summarized by the following statment. Within the body of Islamic Foundation Bank buy share document with cash as a portföy which belong to the Venture Capital. The Company of Venture Capital can buy sahare document of the higherst technology used as known enterprise financial company by the long term period financial support. Therefore, increased Enterprise company parallel with Venture Capital company will sale the share documents with the highest price at the free stoc-exchange (bourse). ît can get a high profit. Beside that foundation can obtain amounth of the very high profit. On the other hand, foundation can sale share document winch belong to the Venture Capital and buy other share documentns enterprise. Both Foundation, Islamic Banks and Venture Capital companies will be make a profit with this cooperation. Increasing of declined private sector investment becouse of high interest and inflication which is main objective in cooperation with money foundation and Venture Capital.