Türkiye'nin tekstil yapısı ve Kahramanmaraş tekstilinin Türkiye'deki yeri
Textile structure of Turkey and the role of Kahramanmaraş's textile in Turkey
- Tez No: 54302
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. İSMAİL ÖZSOY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Tekstil ve Tekstil Mühendisliği, Economics, Textile and Textile Engineering
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 107
Özet
ÖZET Tekstilin tarihi insanın giyinme, örtünme ihtiyacının başlaması ile başlar. Yapılan araştırmalar, pamuklu dokumacılık etkinliğinin kaynağı olarak Orta Asya ve Çin'i göstermektedir. Anavatanı Orta Asya olan Türk'lerin 1071 yılında Malazgirt savaşını kazanmaları ile dokumacılığın Anadolu'ya girdiği söylenmektedir. Osmanlı Devleti "nin son dönemi ve Cumhuriyet' in ilk yıllarında temeli atılan tekstil sektörü 1980*li yıllar boyunca gelişmesini sürdürmüş ve sonuçta Türkiye güçlü bir tekstil sektörüne kavuşurken, aynı zamanda AB ülkelerinin en büyük tekstil ürünleri tedarikçilerinden biri durumuna da gelinmiştir. Kahramanmaraş'ta ise geniş çaplı olarak dokuma ürünleri üretiminin 281 adet dokuma tezgahında ve 2 adet pamuk fabrikasında yapılageldiği 1899 tarihli Halep Salnamesinde belirtilmektedir. Ancak gerçek anlamda tekstil ürünleri üretiminin 1955 yılında Kahraman maraş Pamuklu dokuma Sanayi T.A.Ş.nin kurulması ile başladığını söyleyebiliriz. Bu gün Türkiye'deki yaklaşık 1.000 tekstil fabrikasından 150'si Kahraman maraş'ta bulunmaktadır. Türkiye'de üretilen 405 bin ton/yıl dokuma ürünleri üretiminin 55 bin ton/yıl'u Kalıramanmaraş'ta üretilmektedir. Türkiye'de üretilen 990 bin ton/yıl pamuk ipliği üretiminin 140 bin ton/yıl'u Kalıramanmaraş'ta üretilmektedir. Buradan da görüldüğü gibi Türk Tekstil Sektörü ürünleri üretiminin yaklaşık %15'i Kahramanmaraş tek başına' üretmektedir. oo
Özet (Çeviri)
SUMMARY The history of textile begins with the need of dressing and covering of human- beengs. The researches shows that the source of cotton weaving activities is Middle Asia and China. It has been said that weaving was brought to the Anatolia after Malazgirt Bat tle in 1071 by the Turks whose motherland was Middle Asia. The textile industry was founded during the last period of Ottoman Empire and first decade of Turkish Republic. It continued its development during 1980*s. Finally as Turkey has become one of the biggest textile producers in EEC countries, it has had a strong textile industry. It was reported by the Halep Registrations dated 1899 that the extensive weaving production was done at 281 weaving machine and in 2 cotton factories in Kahramanmaraş. But it is possible to say that the real textile production began with the founda tion of Kalıramamııaraş Pamuklu Dokuma Sanayi T.A.Ş. in 1955. Today nearly 150 of the 1000 textile factory in Turkey are in Kahraman maraş. 55000 t/y of the 405000 t/y weaving production of Turkey is being produced in Kalıramanmaraş. HOOOOt'y of the 990000 t/y cotton fibres production of Turkey is being pro duced in Kahramanmaraş As seen above Kahramanmaraş has been producing the 1 5 % of Turkish Textile production alone. ' 100