Grafik tasarımda kullanılan görsel göstergelerin incelenmesi: İKSV İstanbul müzik festivali afiş örnekleri
Examination of visiual indicator used graphic design: Samples of İstanbul music festival İKSV
  1. Tez No: 543010
  2. Yazar: İLKE CAN ERDOĞAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ DİDE AKDAĞ SATIR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Arel Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Grafik Tasarımı Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
Bu çalışmada İstanbul Kültür Sanat Vakfı (İKSV) tarafından düzenlenen“Uluslararası İstanbul Festivali”ve sonrasında“İKSV Müzik Festivali”ismini alan etkinliğin, 1973 senesinden günümüze kadar olan afişleri arasından seçilen yirmi adet afiş çalışması incelenmiştir. Bu incelemeler sırasında seçilen afişlerde kullanılan görsel göstergeler, göstergebilimsel olarak sentaktik, semantik ve pragmatik düzeylerde incelenmiştir. Araştırma konusu belirlenirken afiş tasarımı sürecinde hedef kitleye uygun tasarımlar gerçekleştirmek ve mesajın alıcıya doğru bir şekilde gönderilerek afişin amacına uygunluğu incelenmiştir. Afişlerin ayrıca temel tasarım öğeleri ve temel tasarım ilkeleri bakımından çözümlenmesi yapılmış ve analiz edilmiştir. Afişte kullanılan tasarım öğelerinin kullanımı ve bu kullanımın birlikte oluşturduğu tasarımın hedef kitle tarafından anlaşılabilirlik düzeyi sorgulanmıştır. Araştırmaya konu olan festivalin geçmişten günümüze kadar olan süreçte yayınlamış olduğu afişler arasından rastlantısal olarak seçilen afişlerin tarihsel gelişimi ve devamlılığı incelenmiştir. Çalışmada konu olarak İstanbul Festivali ve İstanbul Müzik Festivali'nin seçilme amacı, bu festivallerin uzun zamandır gerçekleştirilmesi ve kültürel etkinlikler alanında saygın bir yer edinmiş olmasıdır. Çalışmada söz konusu festivallerin afişlerinin seçilme amacı ise gerçekleştiği ilk günden günümüze kadar olan süreçte afişlerin biçimsel ve anlamsal olarak nasıl bir süreçten geçtiğini incelemektir.
Özet (Çeviri)
In this study, organized by Istanbul culture art foundation (İKSV) international Istanbul festival and then renamed İKSV music festival event, twenty banners were examined choosing between since 1973 to present. Visual indicators used in posters related to these reviews has been examined in semiotic, syntactic, semantic and pragmatic levels. Designs for the target audience in the poster design process while determining the research topic and that the message was sent to the recipient correctly and the suitability of the poster was examined. The posters were also practiced and analyzed in terms of basic design elements and basic design principles. The use of the design elements used in the poster and the use of this design together the level of intelligibility has been questioned. The subject of the research published in the process from the past to the present, the historical development and continuity of the posters selected from the banners were examined. The aim of the study is to select the Istanbul Festival and Istanbul Music Festival, a long-held festival and a respectable place in the field of cultural events, is that it is acquired. The purpose of the selection of the posters of the festivals is the aim of this study is to examine the process of formative and semantic process of posters from the first day to the present.