Üniversite öğrencilerinin facebook kullanma alışkanlıkları ile mutluluk düzeyi ve sosyal destek algıları arasındaki ilişkinin incelenmesi
An examination of the relationships between facebook usage habits and level of happiness and social support perceptions of university students
  1. Tez No: 543009
  2. Yazar: HATİCE TAŞKIRAN
  3. Danışmanlar: ÖĞR. GÖR. CANAN GÜRSEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Psikoloji, İletişim Bilimleri, Education and Training, Psychology, Communication Sciences
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
Ülkemizde ve dünyada geniş çaplı bir yankı uyandıran sosyal paylaşım sitelerinden biri olan Facebook, 2004 yılından beri aktif olarak kullanılmaktadır. Çeşitli uygulamaları ile sosyal ağlar üzerinde iletişimde bulunmayı sağlayan bir paylaşım sitesi olarak pek çok insanın ilgisini çekmektedir. Hatta öyle ki bu sosyal ağ insanlara mutluluk ve haz vermektedir. Çünkü günlük hayatta söyleyemediğimiz ya da yapmaktan çekindiğimiz durumları bu ağ ile gerçekleştirip, kendimize sosyal yönden bir destekçi olarak Facebook'u kullanmaktayız. Özellikle üniversite öğrencilerinin ilgisini çeken Facebook, gündelik hayatta mutluluk düzeyi ve sosyal yönden destek sağlaması açısından bu genç kesimde ne gibi etkiler yarattığını görmek, sosyal ağlar hakkında kısmen de olsa bilgi sahibi olmak açısından önem taşımaktadır. Bu nedenle araştırma bu düşüncelerden hareketle oluşmuştur. Bu araştırma Konya Necmettin Erbakan Üniversitesi Ahmet Keleşoğlu Eğitim Fakültesi 2016-2017 Eğitim-Öğretim yılında okuyan 483 üniversite öğrencisi ile gerçekleştirilmiş betimsel bir çalışmadır. Araştırmada veri toplama aracı olarak Kişisel Bilgi Formu, Oxford Mutluluk Ölçeği ve Çok Boyutlu Algılanan Sosyal Destek Ölçeği kullanılmıştır. Verilerin analizinde betimsel istatistik kullanılmıştır. Ölçeklerden elde edilen puanların tüm istatistiksel analizleri bilgisayarda SPSS 23 paket programı kullanılarak hesaplanmıştır. Bu çalışmada bulgular olarak, üniversite öğrencilerinin mutluluk düzeyleri ile sosyal destek algıları arasında anlamlı bir ilişki bulunmuştur. Üniversite öğrencilerinin sosyal destek algıları ve mutluluk düzeylerinin Facebook kullanma alışkanlığının yordayıcısı olduğu tespit edilmiştir. Bunlarla birlikte yapılan çalışmada üniversite öğrencilerinin Facebook kullanma alışkanlıkları ile cinsiyetleri, okudukları bölüm ve medeni durumları arasında anlamlı bir fark bulunmamıştır. Ancak öğrencilerin Facebook kullanma alışkanlıkları ile yaş, sınıf, arkadaşlarıyla geçirilen zaman, Facebook'ta içinde bulunulan grup arasında anlamlı bir fark olduğu gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
FaceBook, which is one of the social networking sites in our country and in the world, active since 2004. As a sharing site that allows you to communicate on social networks with various applications, it attracts many people. Even so, this social network gives people happiness and pleasure. Because we can do things in our daily life that we can not say or do, and we use Facebook as a social support to ourselves. Particularly, it is important to have some knowledge about social networks to see what kind of effects these young people create in Facebook, especially happiness of university students in terms of level of happiness in daily life and social support. For this reason, the research is based on these thoughts. This research This study is a descriptive study carried out with 410 university students studying in Konya Necmettin Erbakan University Ahmet Keleşoğlu Education Faculty 2016-2017 Education Year. The Personal Information Form, the Oxford Happiness Scale and the Multidimensional Perceived Social Support Scale were used as data collection tools in the study. Descriptive statistics were used in the analysis of the data. All statistical analyzes of the scores obtained from the scales were calculated by using the SPSS 23 package program on the computer. In this study, a significant relationship was found between happiness levels and social support perceptions of university students. University students' perceptions of social support and happiness levels were found to be predictors of the habit of using Facebook. In this study, it was not found a meaningful difference between university students' habits and gender, their department and marital status. However, it was observed that there was a meaningful difference between students' Facebook usage habits and age, class, time spent with friends, and Facebook group.